• facebook
 • rss
 • Bp Dajczak: Nie wolno nam tego roku zmarnować!

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 13.12.2015 17:16

  Ordynariusz diecezji otworzył Drzwi Święte w katedrze.

  W III Niedzielę Adwentu, zgodnie z zaleceniami papieskiej bulli "Misericordiae Vultus", bp Edward Dajczak przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze, inaugurującej Rok Miłosierdzia w diecezji.

  Ceremonia rozpoczęła się w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Po obrzędach wstępnych biskup poprowadził procesję z udziałem kapłanów i wiernych w kierunku katedry.

  Po otwarciu Drzwi Świętych, biskup przeszedł przez nie niosąc Ewangeliarz. Po nim do katedry weszli biskupi (Tadeusz Werno i Paweł Cieślik), kapłani i wszyscy wierni biorący udział w uroczystości.

  - Rozpoczynamy dziś bardzo ważny rok. Chcemy w nim zobaczyć Boga takiego, jakim jest, a nie wymyślonego przez człowieka. Jeśli zaś chcemy zobaczyć prawdziwe oblicze Boga, musimy zapatrzyć się Jezusa Chrystusa, który jest miłosierny. Tą bramą, która dziś się otwiera, jest Jezus. To w Jego ramiona wpadamy - powiedział bp Dajczak w homilii.

  Hierarcha zwrócił uwagę m.in. na wymiar Bożego Miłosierdzia, który wyraża się w przebaczeniu grzechów.

  - Ciągle upadamy i będziemy upadali jeszcze niejeden raz. Ale Bóg jest cierpliwy i przypomina każdemu z nas: "Wracaj do  mnie, w moje otwarte ramiona. Przejdź przez bramę miłości i zaczynaj od nowa!". Nie wolno nam tego roku zmarnować - wzywał biskup.

  Ordynariusz diecezji przypomniał też, że miłosierdzie, ma również wymiar ludzki i powinno wyrażać się w miłości świadczonej bliźnim.

  - W tym roku mamy też spróbować zobaczyć drugiego człowieka z punktu widzenia Boga. Miłosierdzie jest nie do pokonania, ponieważ rezygnuje z wszelkich roszczeń. Miłosierdzie nie pozwala człowiekowi skierować się przeciw drugiemu. Miłosierdzie tworzy struktury ocalenia człowieka - powiedział biskup.

  Podczas uroczystości w katedrze, za śpiew odpowiadała m.in. schola kleryków. Alumni wykonali m.in. hymn Roku Miłosierdzia "Misericordes sicut Pater".

  Upamiętniono także ofiary Stanu Wojennego.

  13 grudnia Drzwi Święte otwarto w większości z 11 kościołów stacyjnych w diecezji. Bp Krzysztof Zadarko otworzył Drzwi Święte w konkatedrze w Kołobrzegu. W niektórych kościołach stacyjnych odpowiednie obrzędy zostaną odprawione w najbliższych dniach.

  O diecezjalnych planach na Rok Miłosierdzia biskupi mówili podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 9 grudnia. Pisaliśmy o niej TUTAJ

  Informacje o odpustach można znaleźć TUTAJ

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół