• facebook
 • rss
 • Pielgrzymka na półmetku

  ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 05.08.2017 16:52

  W archikatedrze gnieźnieńskiej przy grobie św. Wojciecha Mszy św. dla pielgrzymów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 5 sierpnia przewodniczył bp Edward Dajczak.

  W homilii biskup zachęcał uczestników pielgrzymki do odkrywania, także w czasie wędrówki na Jasną Górę, drogi do świętości. Jak zauważył, z jednej strony jest ona wspólna dla wszystkich wierzących, z drugiej - szczególna i wyjątkowa dla każdego człowieka.

  - Bóg nas zaprasza, aby w naszym życiu objawiła się światu niepowtarzalna część Jego miłości - mówił biskup.

  Ordynariusz diecezji przypomniał pielgrzymom, że świętość jest najmocniejszym argumentem tłumaczącym sensowność Ewangelii, nawet jeśli święci stanowią w społeczeństwie mniejszość.

  - Żyjemy w świecie, który wierzy, że jeśli coś przegłosuje parlament czy inna wpływowa grupa, która jest większością, to znaczy, że tak jest. W ten sposób próbuje się ustalać to, co ma być prawdą. Mamy szczęście, że jesteśmy we wspólnocie, która nazywa się Kościołem, bo w niej rację mają święci. To jest swoisty "parlament", w którym to święci przegłosowują. Po Jezusie i Jego Matce, to oni mają jedyny ważny głos - mówił bp Dajczak.

  Hierarcha podkreślił, że upadki na drodze do świętości zdarzają się każdemu człowiekowi i nigdy go nie przekreślają, jednak nie należy zbyt łatwo godzić się na grzech. Trzeba szukać wzorców życia, które są prawdziwe, a nie pozorne, jak w przypadku wielu współczesnych idoli.

  - Pomyłki coś w nas jednak zabijają. Niszczą coś, co już się w nas nie odrodzi. Dlatego warto pytać Tego, który jest dla nas najważniejszym wzorem; który został nam podarowany. Także święci są po to, aby nam podpowiedzieć, jako można pięknie żyć w naszej zwykłej codzienności - mówił biskup.

  Przywołując historię św. Wojciecha, którego misja ewangelizacyjna, po ludzku, zakończyła się fiaskiem, biskup zdefiniował na czym polega prawdziwy sukces człowieka świętego: - Wielkość św. Wojciecha polegała na tym, że dał się Bogu prowadzić, że stał się tak bardzo Jemu uległy.

  Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia.

  Inne nasze materiały z tegorocznej pielgrzymki:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół