Nowy numer 30/2021 Archiwum

Album dla budowniczych

Tworzenie się Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego i historia pierwszej wybudowanej w nowej diecezji świątyni – to temat najnowszej publikacji przygotowanej przez wiernych słupskiej parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego.

Kościół naszym domem, czyli 40 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i 35 lat parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku – to pełny tytuł albumu wydanego właśnie przez słupską parafię. W diecezjalny jubileusz 40-lecia wpisuje się też świętowanie parafialne – kościół pw. bł. (wówczas) Maksymiliana Kolbego był pierwszą świątynią budowaną w nowo powołanej diecezji. Niełatwe było uzyskanie od władz zgody na realizację tego przedsięwzięcia. „Niewielu młodych Pomorzan ma świadomość, jakiego wysiłku, samozaparcia, poświęcenia, a nawet ryzyka wymagało dzieło tworzenia tej wspólnoty” – napisali autorzy w zakończeniu swej książki.

Album zaprezentowano 7 września na spotkaniu w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku. – Pomysł przygotowania publikacji zrodził się spontanicznie, podczas wizyty duszpasterskiej – wspomina Joanna Janusiak, prezentując pachnący jeszcze farbą drukarską album. Ks. Lucjan Huszczonek, proboszcz słupskiej parafii, wraz z Henrykiem Bulczakiem, zajmującym się stroną graficzną parafialnej gazetki, włączyli do jego realizacji panią Joannę. Czterostronicowy folder, który miał być rozszerzony o kilka informacji i zdjęć, rozrósł się do liczącego 100 stron albumu. Zbierając materiały, autorzy sięgnęli nie tylko do kronik parafialnych, ale dzięki pomocy ks. dr Tadeusza Ceynowy korzystali z zasobów Archiwum Diecezjalnego oraz poleconej przez niego literatury.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama