Nowy numer 30/2021 Archiwum

Naśladowcy Biskupa Uśmiechu

Już po raz czwarty Kapituła Nagrody uhonoruje osoby angażujące się w diecezji w działalność społeczną.

Wieloletnia działaczka Akcji Katolickiej, neurolog działający na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane, wolontariusz pracujący z dziećmi z ubogich i dysfunkcyjnych rodzin, sponsor i darczyńca oraz animator życia parafialnego – to lista nominowanych do tegorocznej edycji nagród im. kard. nom. Ignacego Jeża.

Celem prestiżowego wyróżnienia jest upamiętnienie dokonań i osoby pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz promowanie działalności na rzecz drugiego człowieka. Ryszard Pilich, przewodniczący Civitias Christiana w Koszalinie, tłumaczy, że nagroda to także promowanie uniwersalnych wartości chrześcijańskich. – Trudno o lepszego ich wyraziciela niż śp. kard. nominat Ignacy Jeż. Już za życia stał się on ich symbolem, których tak bardzo nasza lokalna społeczność potrzebuje. Szczególnie tutaj, gdzie po wojnie przemieszały się różne tradycje i kultury i potrzeba było stworzenia tak naprawdę nowego społeczeństwa – podkreśla. Nagroda, ustanowiona przez bp. Edwarda Dajczaka, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz diecezjalną Caritas, przyznawana jest osobom fizycznym i instytucjom z terenu diecezji w uznaniu za działalność społeczno-kulturalną lub charytatywną. – Chcemy uhonorować tych, którzy prowadząc działalność nawet w ograniczonym do wąskiego środowiska zakresie, wpływają na scalanie społeczności lokalnej – dodaje Ryszard Pilich.

W tym roku kandydatów do nagrody jest pięciu. Janinę Cieplik, wieloletnią działaczkę Akcji Katolickiej do nagrody zgłosił oddział Akcji Katolickiej słupskiej parafii Mariackiej, której pani Janina jest aktywną członkinią od samego początku jej istnienia. W ten sposób chcieli docenić jej pracę na polu społeczno-kulturalnym, której razem z mężem oddają się od lat. Marek Kołtun jest przedsiębiorcą z niewielkiej podsłupskiej miejscowości. Od lat jezierzycka wspólnota parafialna może zawsze liczyć na jego pomoc materialną w przygotowywaniu rozmaitych akcji charytatywnych. Pan Marek jest także darczyńcą dla wielu rodzin potrzebujących pomocy oraz aktywnym wolontariuszem. Trzecim nominowanym jest Mariusz Kowalewski, neurolog, dyrektor Centrum Rehabilitacji Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Borem Sulinowie, w którego powstanie miał duży wpływ. Stanisław Luty, rekomendowany do nagrody przez Caritas słupskiej parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego, od kilku lat jest wolontariuszem w świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych, spieszy z pomocą – także materialną – wielu osobom ubogim, cierpiącym i znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Jak napisano we wniosku jego bezinteresowna pomoc pomaga zachować wiarę w dobro człowieka. Ostatnia nominacja została przyznana Janowi Zagrabskiemu, wieloletniemu liderowi wspólnoty parafii pw. św. Jadwigi w Białogardzie. Pan Jan jest znanym organizatorem pielgrzymek, akcji charytatywnych, animatorem oraz propagatorem Ruchu światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym i innych wspólnot modlitewnych.

W ubiegłym roku tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano niepełnosprawną koszaliniankę, teologa i społecznika – Violettę Zapalską.

Ogłoszenie zwycięzcy tegorocznej edycji Nagród nastąpi 21 października podczas uroczystej gali w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. W czasie uroczystej Gali zostaną również wręczone stypendia ufundowane przez Fundację im. ks. kard. Ignacego Jeża dla uzdolnionej młodzieży z rodzin o niskim statusie materialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama