Koszalińsko-Kołobrzeski

Pamiętamy o papieżu

Zbiórka pieniędzy na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, imprezy kulturalne i sportowe oraz tradycyjne kremówki - tak wyglądały w obchody XII Dnia Papieskiego w diecezji.

 

W tym roku spotkaniom z nauczaniem Jana Pawła II towarzyszyły rozważania o rodzinie. Bp Krzysztof Zadarko na zakończenie tegorocznego świętowania Dnia Papieskiego w koszalińskiej katedrze wskazywał, że do tego tematu błogosławiony papież wracał przez cały swój pontyfikat, dając jasne i klarowne wskazania, opierające się tendencjom współczesnego świata. Przypominał o obowiązku ochrony życia, trwałości małżeństwa i rodzinie jako środowisku odkrywania przez młodego człowieka miejsca w społeczeństwie i drogi powołania.

Hierarcha podziękował również wszystkim, którzy przyczyniają się do budowania żywego pomnika Janowi Pawłowi II: darczyńcom, dzięki którym zdolna młodzież z ubogich rodzin może dalej się uczyć oraz kwestującym na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wolontariuszom. W tym roku z puszkami na ulicach i przy kościołach naszej diecezji było ich blisko siedmiuset. To dzięki ich zaangażowaniu 128 uczniów i studentów ma szansę na zdobycie wykształcenia. – To żywy pomnik dla Jana Pawła II, którego sam sobie życzył. Dobrze wiedział, z jakimi trudnościami musza niekiedy borykać się młodzi ludzie, żeby zdobyć wykształcenie. To pomnik, który nie niszczeje, nasz wkład w przyszłość – mówi ks. Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii biskupiej i koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ubiegłym roku dzięki zbiórkom na konto Fundacji diecezja przekazała 140 tys. zł. – Jak na ten region to bardzo pokaźna kwota. Mimo niedostatków jest zrozumienie dla tego dzieła i otwarcie na potrzebującą młodzież – cieszy się ks. Włodarczyk.

Oprócz zbiórki pieniędzy tego dnia w wielu parafiach odbyły się koncerty, wystawy, a także wydarzenia sportowe związane z upamiętnieniem Jana Pawła II.

W Słupsku można było obejrzeć film „Ja jestem” i porozmawiać z jego reżyserem Lechem Dokowiczem. W Szczecinku w kościele Mariackim z koncertem „Ave Maria” w wykonaniu Anny Niemiec Mościckiej, Joanny Kędzior, chórów: szkoły muzycznej i Orantes oraz Orkiestry Małej Filharmonii.

W Koszalinie w parafii pw. św. Wojciecha aktor łódzkiego Teatru Nowego Dariusz Kowalski recytował poezję bł. Jana Pawła II i opowiadał o swojej drodze do Boga. A przed kościołem do zakupu kremówek, bez których nie można już sobie wyobrazić świętowania Dnia Papieskiego zachęcali Rycerze Kolumba. W tym roku kupujący ciastka przyczyniali się do odnowienia stojącej przed świątynią figury Matki Bożej. – Chętnych nie brakowało, jednorazowo sprzedaliśmy nawet 30 sztuk – cieszy się Grzegorz Dec, zastępca Wielkiego Rycerza.

Od rana na Górze Chełmskiej w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej przypominano fragmenty kazań Papieża-Polaka skierowanych do rodaków. Papieskie rozważania towarzyszyły także nabożeństwu różańcowemu, a podczas południowej Mszy św. błogosławieństwo otrzymali rodzice oczekujący potomstwa.

Dzień Papieski obchodzić można także na sportowo. Niedzielne świętowanie w Mirosławcu poprzedził rajd. – Papież wędrował, więc i my też wędrujemy. Odkrywamy w ten sposób bogactwo natury podarowane przez Stwórcę. Spędzamy konstruktywnie czas i eksplorujemy ciekawe zakątki Polski – mówi ks. Sebastian Kowal, który razem z młodzieżą z parafialnej grupy trekkingowej Green Angels  udał się na papieskie wędrowanie.

Papieża wspominano nawet w najmniejszych miejscowościach diecezji, jak w Redle, gdzie przygotowana została specjalna wystawa, a w Gostomii i Dobrzycy dzieci i młodzież zaprosiły na przedstawienia słowno-muzyczne oczywiście poświęcone Janowi Pawłowi II. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..