Nowy numer 25/2018 Archiwum

Z Bogiem w szkolnej ławie

Po raz pierwszy nauczyciele szkół katolickich z naszej diecezji mogli się spotkać i wymienić doświadczeniami.

Spotkanie odbyło się w parafii pw. Ducha Świętego i w siedzibie Szkoły Katolickiej w Koszalinie. W programie I Diecezjalnego Forum Szkół Katolickich była modlitwa, prezentacja placówek, wykład ks. prof. dr hab. Wojciecha Cichosza o tożsamość szkoły katolickiej, a także misji pracującego w niej nauczyciela. Według ks. Cichosza dobry wychowawca to ten, który jest kompetentny, kreatywny, otwarty na zmianę, a przede wszystkim będący świadkiem Jezusa w pracy i życiu.

A na czym ma polegać katolickość szkoły? - Jest to pytanie o system wychowania religijnego tak, aby dobrze przygotowywał młodego wierzącego katolika, żeby z jednej strony nie wiązał się z tendencją do rygoryzmu, ale przez wychowanie w wolności formował młodych ludzi, którzy wyjdą ze szkoły nie tylko z wiedzą, ale też z dobra wiarą - wyjaśnia ks. dr Wojciech Wójtowicz, diecezjalny duszpasterz nauczycieli.

Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum w Szczecinku mimo braku przymiotnika „katolickie” w nazwie kieruje się zasadami oraz podstawami wychowania opartymi na nauczania Kościoła Katolickiego. - Katolicki system wartości niesie za sobą takie elementy wychowania, które każdy rodzic chciałby swojemu dziecku przekazać, czyli uczciwość, miłość, wrażliwość, szacunek, brak agresji, kultura. My, jako szkoła jesteśmy przedłużeniem wychowania domowego i oczekujemy od swoich uczniów postaw, które są charakterystyczne nie tylko dla katolika, ale katolicyzm jest ich gwarantem - przyznaje Szymon Cieślar, dyrektor placówki.

Według ks. prałata Kazimierza Bednarskiego, dyrektora Szkoły Katolickiej w Koszalinie, rodzice czasami obawiają się, że światopogląd absolwentów placówek o takim profilu może być zawężony. - Argumentują, że wiara może utrudnić życie, bo modne stało się pojmowanie grzechu jako czegoś przestarzałego - mówi ks. Bednarski. Nie zmienia to jednak faktu, że szkoły katolickie cieszą się ogromną popularnością, bo oprócz wychowanie w oparciu o postawy katolickie, zapewniają swoim uczniom wysoki poziom edukacji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma