W sobotę 17 listopada w koszalińskim seminarium odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane „Wczoraj i dziś Soboru Watykańskiego II”.
Temat jest ważny, ponieważ Rok Wiary, który niedawno się rozpoczął, zbiega się z 50. rocznicą rozpoczęcia soboru i wyraźnie nawiązuje do tego przełomowego wydarzenia w historii Kościoła.
Pomysłodawcą i organizatorem sympozjum był ks. prof. Janusz Bujak. – Benedykt XVI w dokumencie "Porta fidei", otwierającym Rok Wiary, zachęca, aby po 50 latach zastanowić się, jak sobór został zrealizowany, jak powinien być jeszcze lepiej wdrożony. Chodzi tu o umocnienie wiary, a nie tylko o dokumenty. To sympozjum, spojrzenie na sobór z różnych punktów widzenia, pomogło nam zobaczyć jego bogactwo i także to, czego nam jeszcze brakuje, abyśmy żyli pełnią wiary – mówi ks. Bujak.
– Myślę, że ciągle mamy problem z recepcją soboru. O tym zresztą mówi Benedykt XVI. Jeżeli ktoś myśli, że wszystko jest dobrze, to on nas wybija z tego przekonania i każe nam spojrzeć krytycznie na sposób realizowania soboru – kontynuuje.
– Papież zwraca uwagę szczególnie na trzy rzeczy: kwestię liturgii – reformy liturgicznej, tożsamości kapłana i eklezjologię w sensie ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego. Zapomniano o literze soboru, a skoncentrowano się na duchu. Papież mówi, że trzeba wrócić do litery i przyjrzeć się jeszcze raz dokumentom, aby zobaczyć, czy nasza rzeczywistość jest z nimi zgodna. Trzeba obudzić się z przekonania, także u nas w Polsce, że wszystko robimy dobrze – dodaje ks. Bujak.
Zachęcamy do obejrzenia jednego z wykładów wygłoszonego podczas sympozjum (ks. prof. Dariusz Oko).
Tytuł brzmi dość skomplikowanie: "Tomizm transcendentalny jako szczególnie udana, filozoficzno-teologiczna realizacja postulatów Soboru Watykańskiego II". Jednak, jak stwierdziło wielu uczestników sympozjum, autor wykazał się umiejętnością mówienia w sposób ciekawy o sprawach trudnych.
Sympozjum 17 listopada 2012
Wykład ks. prof. Dariusza Oko
Dobre Media