Nowy numer 29/2021 Archiwum

Czarne pomaga Idze

Przedstawiciele instytucji, przedsiębiorcy i mieszkańcy z Czarnego mobilizują siły, żeby pomóc swojej szesnastoletniej sąsiadce. Dziewczyna nagle zachorowała na białaczkę limfoblastyczną.

Iga zachorowała niemal z dnia na dzień. Wesoła, wysportowana, uwielbiająca grę w siatkówkę szesnastolatka zaczęła uskarżać się na bóle stawów. Diagnoza lekarska była dla rodziców dziewczynki szokiem.

Wiadomość zelektryzowała też czarneńską i człuchowską społeczność. Do akcji ruszyli przede wszystkim szkolni koledzy Igi – i ci z Czarnego, i ci z Zespołu Szkół Sportowych w Człuchowie, gdzie dziewczynka we wrześniu rozpoczęła naukę. Zbierają pieniądze, które pomogą rodzinie w organizacji częstych wyjazdów do kliniki w Szczecinie oraz sfinansują leczenie.

Puszki-skarbonki pojawiły się także w sklepach, rodzice uczniów pieką ciasta, zaś 7 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Człuchowie odbędzie się przygotowany przez człuchowski ZSS kiermasz świąteczny, z którego dochód zasili konto Igi.

15 grudnia Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Integracji Środowiskowej „Szansa” przygotowuje w Czarnem wielką licytację na rzecz dziewczynki. Pod młotek pójdą m.in. ofiarowany na aukcję kucyk oraz prace plastyczne wykonane przez więźniów z miejscowego Zakładu Karnego.

– Funkcjonariusze często pomagają w akcjach, w dodatku tata Igi jest zawodowym wojskowym, a więc też należy do służb mundurowych. Nasi osadzeni również wpłacają pieniądze i chętnie przekazali swoje prace. To osoby pozbawione wolności, odbywają karę, ale nie pozostają obojętni, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi dobro dziecka – mówi Ewa Bartkowska, zastępca kierownika działu penitencjarnego ZK w Czarnem. 8 grudnia na Hali Sportowej czarneńskiego gimnazjum reprezentacja ZK zagra charytatywny mecz piłki halowej z drużyną Koralu Dębica. Na apel odpowiedzieli także inni funkcjonariusze z jednostek Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.

Rodzina Igi nie kryje wzruszenia działaniami sąsiadów. – To dla nas bardzo ważne. Wsparcie finansowe jest istotne, ale przede wszystkim wiemy, że nie jesteśmy z tą chorobą sami. Wiem, że działania kolegów, o których dowiaduje się z internetu, są dla Igi bodźcem do walki. Będzie walczyć o zdrowie, jak przystało na prawdziwego sportowca – mówi Piotr Malewicz, tata dziewczynki.

Idze można pomóc biorąc udział w organizowanych akcjach oraz wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę: PEKAO S.A. II o/Szczecin nr 25 1240 3927 1111 0000 4100 0269 z dopiskiem Iga Malewicz. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama