Nowy numer 29/2021 Archiwum

Talerz miłosierdzia

Zwyczajów wigilijnych jest wiele. Niektóre jednak stają się pustymi gestami, które wykonujemy właściwie nie wiadomo po co.

Jednym z takich zwyczajów, jeszcze gdzieniegdzie kultywowanych, jest stawianie pustego nakrycia dla ewentualnego samotnego nieznajomego. Gdyby jednak, np. bezdomny, rzeczywiście zapukał do naszych drzwi w wieczór wigilijny, to pewnie nie wpuścilibyśmy go do środka. Nie ma się co dziwić. Czasami po prostu nie wiemy, jak pomóc takim ludziom. Są brudni, brzydko pachną, nierzadko mają problem z nadużywaniem alkoholu.

Są jednak instytucje, które profesjonalnie zajmują się bezdomnymi. Jedną z nich jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. W naszej diecezji działają dwa koła tej organizacji. Jedno w Koszalinie przy ul. Mieszka I 16, a drugie w Słupsku, przy ul. Leśnej 6. Towarzystwo Pomocy wraz z fundacją "Bliźniemu swemu" zainicjowało w tym roku akcję charytatywną pod nazwą "Talerz miłosierdzia". 

W ramach akcji rozprowadzane są porcelanowe talerze, ze specjalnym nadrukiem. Kosztują minimum 20 złotych, a cały dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na działalność Towarzystwa. Stawiając taki talerz na wigilijnym stole, przywracamy pięknemu świątecznemu zwyczajowi prawdziwe znaczenie . Rzeczywiście zapraszamy kogoś na wieczerzę. 

Do rozprowadzenia jest ponad 1000 talerzy. Można je nabyć w siedzibach Towarzystwa, a także przy niektórych parafiach. A może warto zaopatrzyć się w kilka takich talerzy i podać dalej?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama