Nowy numer 24/2018 Archiwum

Rocznica stanu wojennego w Koszalinie

13 grudnia o godz. 18.00 bp Edward Dajczak sprawował Eucharystię, w której uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Regionu Koszalińskiego "Solidarności".

W homilii przypomniał między innymi, na czym polega idea Solidarności:

- Jan Paweł II wołał, szczególnie w tamtych mrocznych czasach, żebyśmy byli ludźmi, którzy chcą kształtować porządek doczesny w duchu miłości i Ewangelii. Nie wolno nam tego zapomnieć także dzisiaj. Idea Solidarności należy do polskiego dziedzictwa. Jest dobrem, które zostało okupione ofiarą cierpienia, a nawet życia wielu ludzi. Czy lepsza przyszłość może wyrosnąć z narastania różnic, przeciwieństw i na drodze wzajemnej walki? Odpowiedź jest jasna. W imię przyszłości trzeba wypowiedzieć jeszcze raz to słowo: Solidarność - podkreślił biskup.

- Po latach trzeba to słowo przypominać, bo doświadczając codzienności ma się wrażenie, że jesteśmy dalej niż wtedy od obywatelskiego, otwartego i solidarnego społeczeństwa. Nie wymyślił świat innej zasady życia, również społecznego ponad solidarną więź i miłość - dodał.

Biskup zwrócił także uwagę na potrzebę sięgania wyżej, ponad zwykłe zaspokojenie codziennych potrzeb. Tylko ludzie mający głębsze potrzeby są w stanie stworzyć prawdziwe społeczeństwo i naród. - Życie ludzi bez wielkich pragnień, bez wielkich oczekiwań kurczy się, karłowacieje, staje się byle jakie. Trzeba to dzisiaj nieustannie przypominać, żebyśmy się nie zadowolili być zjadaczami chleba. 

Bp Edward wspomniał też śp. Jana Stawisińskiego, koszalinianina, który na początku lat 80-tych wyjechał do pracy na Śląsk i zginął w wyniku ran odniesionych podczas słynnej pacyfikacji kopalni "Wujek". Sama pacyfikacja miała miejsce 16 grudnia 1981 roku. 22-letni Stawisiński został wtedy postrzelony i już nie odzyskał przytomności. Zmarł 25 stycznia 1982 roku w szpitalu w Katowicach. Od 2006 roku jedna z koszalińskich ulic nosi jego imię.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma