Nowy numer 2/2021 Archiwum

Odszedł ks. prałat Józef Słowik

Wczoraj w szpitalu w Chodzieży zmarł ks. prałat Józef Słowik, emerytowany kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 stycznia w Skrzatuszu. Mszy św. pogrzebowej o godz. 11 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Skrzatuszu przewodniczyć będzie biskup diecezjalny Edward Dajczak.

Po Mszy św. trumna ze zmarłym śp. ks. Józefem Słowikiem zostanie złożona do grobu na placu przy sanktuarium skrzatuskim.  

Śp. ks. Józef Słowik urodził się 21 sierpnia 1939 r. w Aleksandrowie. Po ukończeniu szkoły średniej w roku 1958, rozpoczął nowicjat i studia seminaryjne w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ząbkowicach Śl. i w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1965 r. w Ołtarzewie, jak ksiądz pallotyn. Od czasu przyjęcie święceń pracował nieprzerwanie na różnych placówkach duszpasterskich. 

W czerwcu 1978 r. zwrócił się do biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z prośbą  o przejście do kleru diecezjalnego i podjęcie pracy duszpasterskiej na terenie tej diecezji. Po upłynięciu próbnego okresu trzech lat i za zgodą Rady Prowincjalnej Księży Pallotynów, ks. Józef Słowik dekretem z dnia 15 czerwca 1981 r. został inkardynowany do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Pracował jako wikariusz w parafii pw. NMP Królowej Polski w Lęborku, proboszcz parafii: we Wrzosowie, koszalińskiej pw. św. Józefa Rzemieślnika, w Karlinie, w Starej Łubiance i od 2001 r. w Skrzatuszu, gdzie pełnił zarazem funkcję kustosza sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. 

W sierpniu 2011 r. ks. prałat Józef Słowik przeszedł w stan spoczynku, zamieszkując na plebanii w Skrzatuszu i pełniąc nadal funkcję dekanalnego ojca duchownego.

Oprócz normalnej pracy duszpasterskiej włożył wiele trudu w remonty kościołów. Tak było we Wrzosowie, Karlinie, Starej Łubiance czy w Skrzatuszu.  Interesował się również duszpasterstwem rodzin. W tym celu zaocznie studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Studia te zwieńczył tytułem magistra. Z tej racji był też wielokrotnie dekanalnym duszpasterzem rodzin. Głosił również wiele rekolekcji parafialnych.

29 czerwca 1987 r. obdarzony został godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Koszalinie. W roku 2006 Ojciec Święty  Benedykt XVI na prośbę bp. Kazimierza Nycza obdarzył ks. kan. Józefa Słowika godnością Kapelana Jego Świątobliwości. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama