GN 2/2021 Archiwum

Konkurs o bp. Dominie

Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac plastycznych.

Anioły malowane, wyklejane z plasteliny, a nawet przebrane za aniołów lalki Barbie – takie prace wpłynęły na konkurs dla dzieci i młodzieży o biskupie Czesławie Dominie. Kilkuosobowe jury obradowało 10 stycznia, ale wyniki poznamy dopiero w połowie marca.

Właśnie w dniu 17. rocznicy śmierci biskupa Domina odbędzie się wręczenie nagród. Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom osoby bp. Czesława Domina, jego duchowości i dzieł oraz kształtowanie „wyobraźni miłosierdzia” i gotowości pełnienia czynów miłosierdzia na wzór bp. Domina.

Relacja z obrad jury
Alicja Górska/Radio Plus Koszalin

Tematyka konkursu ustalona była w zależności od grupy wiekowej uczestników. Dzieci ze szkół podstawowych przygotowały prace plastyczne o Aniołach Stróżach: „Mój Anioł Stróż” i ”Jak mój Anioł Stróż opiekuje się mną”. Gimnazjaliści mieli opracować do wyboru: „Jak być dobrym chrześcijaninem” – w oparciu o kazania dla dzieci bp. Czesława Domina; „Jak być miłosiernym, naśladując Pana Jezusa” – na podstawie Pisma Świętego i własnej „wyobraźni miłosierdzia”. Mogli też opisać jedno z dzieł miłosierdzia, które powstały z inicjatywy biskupa Czesława Domina w naszej diecezji (Bursa dla chłopców w Szczecinku, Dom Aniołów Stróżów w Kołobrzegu i Dom im. Bp. Czesława Domina w Podczelu).

Bp Czesław Domin zmarł 15 marca 1996 roku. Pochowany został w koszalińskiej katedrze. Chociaż ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej był zaledwie cztery lata, pozostawił po sobie dzieła, które wciąż się rozwijają. Nazywany jest „biskupem miłosierdzia”.  Diecezja koszalińsko-kołobrzeska przymierza się do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

Organizatorami konkursu są: Fundacja Charytatywna im. Biskupa Czesława Domina w Kołobrzegu, Wydział Katechetyczny Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i diecezjalny oddział „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama