Nowy numer 2/2021 Archiwum

Konwent z ministrem

W piątek do Kołobrzegu zjechali zachodniopomorscy starostowie. Gościem konwentu był Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Głównym tematem dyskusji podczas piątkowego konwentu był udział i rola osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Związane jest to z ogłoszeniem przez Sejm roku 2013 Rokiem Osób Niepełnosprawnych.

Razem z sekretarzem stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej do Kołobrzegu przyjechali również przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Warszawy.

Jarosław Duda wizytę w Kołobrzegu rozpoczął od wizyty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym „Okruszek”. Potem odwiedził również Zakład Aktywności Zawodowej. – Na Pomorzu Zachodnim kwestie społeczne mają charakter kluczowy. Chciałbym przyjrzeć się realizowanym tutaj przedsięwzięciom – mówił wiceminister podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez starostwo powiatowe. – Mam nadzieję, że uda mi się wywieźć stąd rekomendacje, które będę mógł przedstawić podczas prac legislacyjnych w Warszawie.

Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa, wskazuje, że województwo zachodniopomorskie plasuje się na 11 pozycji pod względem liczby osób zatrudnionych w Zakładach Aktywności Zawodowej. Są tylko dwa: w Stargardzie Szczecińskim (49 zatrudnionych) oraz właśnie w Kołobrzegu (47 zatrudnionych). Planuje się stworzenie trzeciej tego typu placówki, zlokalizowanej w Dobrej Szczecińskiej, gdzie miejsce pracy znajdzie 125 osób.

Podczas konwentu poruszona została kwestia propozycji nowego podejścia do rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnością oraz możliwości systemowych rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych na przykładzie Kołobrzegu. Wiceminister zapowiedział, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych będzie korzystniejsze. – Są na to również przeznaczone środki rządowe – zapewniał Jarosław Duda. Mają się one znaleźć w programie „Aktywny Samorząd”, w którym jednym z elementów będzie program „Student”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama