Nowy numer 3/2021 Archiwum

Koniec Polonijnego Lata

Koszalin nie będzie już światową stolicą Polonii. Zdecydowała o tym Rada Krajowa „Wspólnoty Polskiej”, likwidując koszaliński oddział stowarzyszenia.

O likwidacji oddziału jego zarząd dowiedział się telefonicznie od sekretarza generalnego Stowarzyszenia. –  Nie mamy pisemnego uzasadnienia likwidacji – mówi Grzegorz Niski, były wiceprezes oddziału. – Dowiedzieliśmy się, że oddział generował wysokie koszty, a poza tym zarząd krajowy dostosowuje strukturę stowarzyszenia do podziału administracyjnego kraju.

W ramach Polonijnego Lata do Koszalina przyjeżdżali Polacy z całego świata. Brali udział w studium dyrygentów chórów polonijnych i warsztatach chóralnych. Częścią tego przedsięwzięcia był Światowy Festiwal Chórów Polonijnych, organizowany od 42 lat.

Przez te lata Koszalin odwiedziło ponad 22 tysiące rodaków, prawie 400 chórów. Były już Zarząd Wspólnoty Polskiej nie kryje rozgoryczenia. – Decyzję o likwidacji podjęły osoby nie znające dorobku koszalińskiej organizacji – mówią członkowie zarządu. Oddział koszaliński był jednym z dwóch, obok rzeszowskiego, najprężniej działającym oddziałem Stowarzyszenia. Członkowie koszalińskiego oddziału przygotowali odwołanie, choć wątpią, czy coś jeszcze dzięki niemu zmienią.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama