Nowy numer 38/2023 Archiwum

Spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem

O drodze do pisarstwa, inspirujących przyjaźniach i najnowszej książce opowiadał w Świeszynie Jan Grzegorczyk.

Pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych. Debiutował książką „Każda dusza to inny świat” o  Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego. Największą sławę przyniosła mu wzbudzająca duże emocje trylogia o księdzu Groserze. W Świeszynie autor prezentował swoją najnowszą powieść: „Jezus z Judenfeldu. Alpejski przypadek księdza Grosera”.

W trakcie spotkania z humorem mówił o swojej drodze pisarskiej i osobach, które ukształtowały go jako człowieka i jako pisarza. Podkreślił, że swoich mistrzów poznał dzięki współpracy z poznańskim pismem „W drodze”, prowadzonym przez dominikanów, a byli nimi: pisarz, poeta i dramaturg Roman Brandstaetter, dominikanin o. Jan Góra czy ks. Jan Twardowski. Opowiadał anegdoty o swoich mistrzach i przytaczał usłyszane od nich mądrości życiowe, którymi w swoim życiu też się kieruje. 

Wieczór autorski przygotowała Biblioteka Publiczna Gminy Świeszyno. To kolejne z serii spotkań z ciekawymi ludźmi, które od czterech lat odbywają się w podkoszalińskim Świeszynie. W malutkiej wsi gościł m.in. znany prezenter radiowy Marek Niedźwiecki.

– To nie jest takie trudne. Okazuje się, że wystarczy trochę cierpliwości, a także na wsi można zrobić coś ciekawego. Dzięki temu przenosimy do nas centrum kulturalne powiatu koszalińskiego – opowiada o ściąganiu do niewielkiej wioski znanych postaci Jacek Marcinkowski, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Świeszynie.

Na koniec Jan Grzegorczyk zaśpiewał piosenkę swojego ulubionego balladzisty Bułata Okudżawy, akompaniując sobie na gitarze oraz podpisywał swoje książki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast