Ponad 70 sióstr zakonnych wzięło udział w obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w naszej diecezji
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w koszalińskiej katedrze, której przewodniczył biskup Paweł Cieślik.
– Powinniśmy się wciąż troszczyć o życie konsekrowane i pielęgnować je, bo jest jak drżący na wietrze płomień, który musimy osłaniać, aby mimo ludzkiej słabości i zewnętrznych przeciwności, mogło ogrzewać Kościół ciepłem miłości, rozpalając żarem ofiary i oświetlając światłem niesłabnącej wiary – mówił biskup Paweł.
Po Mszy Św. w auli I LO im. Duboisa wystąpił Wiktor Sommer, wybitnie uzdolniony 8-letni pianista.
Fragment homilii biskupa Pawła Cieślika
Justyna Tylman/GN
Życie konsekrowane to propozycja zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. W naszej diecezji działa 11 instytutów męskich i 27 żeńskich. W 26 domach pracuje 123 księży zakonnych. W 43 klasztorach żeńskich żyje 246 sióstr. 201 z nich to siostry czynne, a 45 klauzurowe.
Jest u nas od niedawna jeszcze jedna forma życia konsekrowanego. Są to dziewice konsekrowane, czyli kobiety żyjące w świecie, ale poświęcone Bogu i Kościołowi w uroczystym obrzędzie sprawowanym przez biskupa. Po konsekracji nie żyją we wspólnocie, ale dalej pełnią swoje dotychczasowe obowiązki. Jednak zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.
W naszej diecezji są obecnie 4 dziewice konsekrowane, a kolejne przechodzą okres przygotowawczy. W całej Polsce jest ich kilkadziesiąt.