Nowy numer 48/2021 Archiwum

Naukowo o stanie wojennym

„Funkcjonowanie organów państwa w okresie stanu wojennego” – pod takim hasłem odbyła się w Koszalinie konferencja naukowa.

To drugie po ponad rocznej przerwie sympozjum naukowe o wydarzeniach sprzed ponad trzydziestu lat, przygotowana przez Koszalińską Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych, Politechnikę Koszalińską, NSZZ „Solidarność”, Ośrodek Myśli Niepodległej „Szaniec” w Darłowie i Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

– Nie są jeszcze znane i dostępne podstawowe materiały z archiwów amerykańskich czy rosyjskich, co pozwoliłoby nam zdobyć wiedzę o wszystkich faktach, stąd wiele wystąpień to oceny wydarzeń a nie nowe fakty. Oceny zaś są w pewnym stopniu skażone tym, po której stronie znajdował się wówczas oceniający. Brakuje więc rzetelnych ocen ludzi, niezwiązanych z tamtymi wydarzeniami, którzy w oparciu o materiał źródłowy będą wyciągać adekwatne wnioski – wyjaśnia organizator konferencji dr hab. Mariusz Żukowski.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego sympozjum owocem spotkania będzie publikacja naukowa, w której znajdzie się 15 nadesłanych na konferencję referatów.

Organizatorzy chcieliby, by konferencje poświęcone stanowi wojennemu odbywały się w Koszalinie cyklicznie. Kolejna, dotycząca systemu represji, odbędzie się w grudniu.

Być może przyczynią się one do powstania w mieście ośrodka badań naukowych nad stanem wojennym. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama