Nowy numer 41/2019 Archiwum

Poczucie odpowiedzialności

Poprosiliśmy bp. Edwarda Dajczaka o kilka słów na gorąco po ogłoszeniu przez Stolicę Apostolską decyzji o abdykacji Benedykta XVI.

Przyjmuję decyzję Ojca świętego ze spokojem. Nie jestem zaskoczony i bardzo dobrze go rozumiem. Widać było ostatnio zmęczenie na twarzy Ojca świętego. Raczej się temu nie dziwiłem, mając świadomość jego wieku.

Benedykt XVI doszedł do wniosku, że nie jest już w stanie podołać zdrowotnie. Nie ma innego argumentu. Ten krok należy odczytywać w kluczu poczucia przez papieża odpowiedzialności za posługę, którą pełni.

O następcach nie zdążyłem jeszcze pomyśleć. Na pewno kardynałowie, wybierając nowego papieża, będą myśleli o sytuacji i potrzebach współczesnego świata i roli, jaką ma w nim odgrywać Kościół. Będą szukali osobowości, która będzie potrafiła poprowadzić Kościół najlepiej, jak to możliwe w dzisiejszych czasach.

Może pojawi się papież spoza Europy. Poza Europą chrześcijaństwo rozwija się bardzo dynamicznie. Są tam kardynałowie o nieprzeciętnych osobowościach, więc wszystko się może zdarzyć. Na razie jednak trudno powiedzieć coś pewnego w tej sprawie.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL