Nowy numer 09/2024 Archiwum

Co oznacza odejście Benedykta XVI?

Papieska rezygnacja to wydarzenie niezwykle rzadkie. Na konferencji prasowej głos w tej sprawie zabrali nasi lokalni specjaliści: ks. prof. Kazimierz Dullak i ks. dr Wojciech Wójtowicz.

Ks. prof. Kazimierz Dullak jest specjalistą z dziedziny prawa kanonicznego. W naszej diecezji pełnił kiedyś funkcję oficjała Sądu Biskupiego. Obecnie jest kierownikiem katedry Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Ks. dr Wojciech Wójtowicz jest duszpasterzem akademickim i wykładowcą teologii fundamentalnej w koszalińskim seminarium. Prowadzi też wykłady na Politechnice Koszalińskiej. Od lat interesuje się życiem i działalnością Josepha Ratzingera. O nim napisał pracę magisterską i doktorat.

Zachęcamy do wysłuchania kilku naprawdę ciekawych wypowiedzi naszych ekspertów.

Ks. prof. Dullak interpretuje zapowiedź rezygnacji z punktu widzenia prawa. Z jednej strony jest to wydarzenie niezwykłe, ale z drugiej, okazuje się, całkiem... zwyczajne.

ks. prof. Dullak - interpretacja prawna
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

Interpretacji duchowej podejmuje się ks. dr Wójtowicz. Czy Benedykt XVI "radził się" Celestyna V? Czy piorun, który uderzył w Bazylikę św. Piotra w dniu zapowiedzi złożenia urzędu coś oznacza?:

ks. dr Wójtowicz - interpretacja duchowa
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

Kto będzie przewodniczył najbliższemu konklawe? Okazuje się, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Ks. prof. Dullak wyjaśnia pewną ciekawą osobliwość prawną:

ks. prof. Dullak - ciekawostka z konklawe
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

Kim właściwie będzie ustępujący papież? Emerytem?

ks. prof. Dullak - papież idzie na emeryturę?
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

Bardzo często, upraszczając sprawę, mówiło się o Benedykcie XVI jako o kościelnym konserwatyście. Ks. dr Wójtowicz charakteryzuje postać ustępującego papieża. Jeśli nie konserwatysta, to kto?:

ks. dr Wójtowicz - czy Benedykt XVI jest konserwatystą?
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

Z pewnością przed nowym papieżem będą stały poważne wyzwania:

ks. dr Wójtowicz - niektóre wyzwania przed przyszłym papieżem
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy