Nowy Numer 43/2021 Archiwum

Czwartkowe Godziny Święte

Godzina Święta to zaproszenie do trwania z Jezusem w Ogrójcu. Od czwartku można włączyć się w to nocne nabożeństwo w koszalińskim Domu Miłosierdzia.

Wolontariusze z Domu Miłosierdzia chcą przypomnieć o mającym blisko czterysta lat nabożeństwie ku czci Najświętszego Serca Jezusowego.

To nocne czuwanie wskazał św. Małgorzacie Marii Alacoque, wizytce z francuskiego klasztoru w Paray-le-Monial Pan Jezus podczas trzeciego objawienia w 1674 r. Chrystus prosił zakonnicę, by każdej nocy z czwartku na piątek (godzinę przed północą) rozważała Jego mękę w Ogrodzie Oliwnym, aby wyjednać miłosierdzie Boże dla grzeszników oraz „złagodzić gorycz”, której doznał z powodu opuszczenia przez apostołów.

– Ten dom ma to do siebie, że wciąż wsłuchujemy się, co Bóg nam powie. Projekty są zrobione, wiemy, co będzie się znajdować w każdym pomieszczeniu, ale wciąż się dopytujemy, jak Pan chce żebyśmy działali – mówi ks. Radosław Siwiński.

Z tego wsłuchiwania narodził się pomysł, by do domowej kaplicy, w której od stycznia trwa nieustanna dwudziestoczterogodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu zaprosić koszalinian do czwartkowego czuwania z Jezusem. – Kaplica przeznaczona jest dla trwania przed Najświętszym Sakramentem i poza Mszą św. oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia nie chcieliśmy zaburzać tej dwudziestoczterogodzinnej ciszy. Dlatego sięgnęliśmy po nabożeństwo, które pięknie wpisuje się w ten zamysł. Niestety, jest ono już nieco zapomniane w Kościele, więc tym bardziej chcemy o nim przypomnieć – wyjaśnia ideę Godziny Świętej ks. Radosław Siwiński.

W czasie Wielkiego Postu wolontariusze Domu Miłosierdzia zapraszają również na Drogi Krzyżowe, które wieść będą po stacjach rozmieszczonych w remontowanym budynku. – Historia tego domu ma ponad 120 lat, chcemy go więc wciąż omadlać. Tak, jak potrzebują modlitwy ci, którzy szukają w jego murach schronienia i pomocy – dodaje ks. Siwiński. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbywają się w każdy piątek o godz. 18.

Już teraz zapraszają także na w świętowanie Bożego Miłosierdzia w powstającym domu. Będzie to dzień otwartych drzwi, kiedy każdy będzie mógł zajrzeć, zobaczyć, jak postępują prace i porozmawiać z wolontariuszami, co zamierzają tu robić i co już dzieje się w tym niezwykłym miejscu. Odprawione zostaną również dwie Msze św., a po południu można będzie posłuchać koncertu o Bożym Miłosierdziu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama