Nowy numer 38/2021 Archiwum

"Fatamorgana?" znów w Koszalinie

20 lat po premierze musical „Fatamorgana?” i jego twórcy wracają do Koszalina.

Adam Sztaba, znany z rozmaitych przedsięwzięć muzycznych i programów rozrywkowych, dyrygent i kompozytor wraz z przyjaciółmi, z którymi dwadzieścia lat temu stworzył „Fatamorganę?” chce uczcić okrągłą rocznicę powstania musicalu w rodzinnym mieście. Świętować będą razem ze znakomitymi polskimi wykonawcami, stwarzając koszalinianom prawdziwą ucztę koncertową.

Razem z Marcinem Perzyną, współtwórcą tego muzycznego przedsięwzięcia, które otworzyło pochodzącym z Koszalina artystom drogę do kariery, ogłosili to na wtorkowej konferencji prasowej. – Łatwiej byłoby zrobić nam koncert w Warszawie, ale stwierdziliśmy, że to należy się Koszalinowi – przyznawali zgodnie.

Wspominali również, jak doszło do powstania musicalu, który dwadzieścia lat temu był niekwestionowanym wydarzeniem artystycznym regionu.

– Fatamorganę zaczęliśmy tworzyć po wycieczce szkolnej do Warszawy w 1991 r. Tam zobaczyliśmy "Metro”. Tancerze, orkiestra, lasery – to wszystko tak nas wówczas zachwyciło, że stwierdziliśmy, że coś takiego zrobimy w Koszalinie – opowiadał Adam Sztaba. Zainspirowani pierwszym tak wielkim przedsięwzięciem muzycznym w Polsce, uczniowie koszalińskiej Szkoły Muzycznej stworzyli własny musical, od początku do końca samodzielnie. Adam Sztaba skomponował i zaaranżował piosenki, do których słowa napisał Marcin Perzyna. Spektakl odniósł prawdziwy sukces i zaowocował współpracą z twórcami „Metra” – Januszem Stokłosą i Januszem Józefowiczem.

Musical, który opowiadał o planach na przyszłość młodych ludzi, okazał się proroczy dla części wykonawców: Adam Sztaba jest wziętym aranżerem i dyrygentem, Marcin Perzyna – dyrektorem ds. projektów specjalnych i impresariatu telewizji Polsat oraz szefuje festiwalowi TOP trendy, zaś Reni Jusis i Adam Krylik od lat z powodzeniem śpiewają na profesjonalnych scenach. 

Jak zapowiadają autorzy jubileuszowy koncert składać będzie się z dwóch części. Najpierw wystąpią aktorzy musicalu „Fatamorgana?”, którym towarzyszyć będzie kilkudziesięcioosobowa orkiestra ze Szkoły Muzycznej. W drugiej części zaprezentują się specjalnie zaproszeni na to wydarzenie goście: Edyta Górniak, Piotr Cugowski, Natalia Kukulska, Kasia Wilk i zespół Lemon, laureat programu Must Be The Music.

Widowisko, które będzie można obejrzeć 23 marca w koszalińskiej Hali Widowiskowo-Sportowej, poprowadzą Olaf Lubaszenko i Maciek Rock. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama