Nowy numer 23/2021 Archiwum

Msza Krzyżma

Ponad stu kapłanów z terenu diecezji zgromadziło się w wielkoczwartkowy poranek w koszalińskiej katedrze.

Bp Edward Dajczak podziękował swym braciom w biskupstwie i kapłaństwie za ich służbę Bogu i ludziom. Wszystkich wiernych prosił o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Podczas Mszy Krzyżma biskup pobłogosławił oleje używane do sakramentów świętych. Kapłani odnowili swoje przyrzeczenia składane w dniu święceń.  

 – Ta liturgia wskazuje na kapłaństwo sakramentalne – zaznaczył. – Podczas niej modlę się za wszystkich kapłanów z naszej diecezji, szczególnie za chorych i cierpiących, a także za księży, świętujących w tym roku jubileusze ćwierćwiecza, półwiecza i czterdziestolecia kapłaństwa. Ci ostatni są kapłanami tyle lat, ile istnieje nasza diecezja, dlatego warto to podkreślić - mówił. Ordynariusz diecezji wspomniał też, że w Kościele istnieje nie tylko kapłaństwo hierarchiczne, ale i powszechne.

Bp Dajczak w homilii przypomniał słowa papieża – emeryta, który, kończąc swą posługę, powiedział do księży diecezji rzymskiej, że Kościół nie jest tylko instytucją, ale żywą istotą. Może ona się zmieniać, ewaluować, ale w swej naturze jest ciągle taka sama, bo oparta na Chrystusie. Kościół ma być otwarty na ludzi, ma wychodzić do tych, którzy się znaleźli na ulicy, rozumianej nie tylko dosłownie, ale także przenośnie jako zranienia, uzależnienia, czy różnego rodzaju niedostatki.

Msza Krzyżma   Msza Krzyżma w koszalińskiej katedrze. Przed ołtarzem: naczynia z olejami przygotowanymi do błogosławieństwa. ks. Wojciech Parfianowicz/GN

– Moi bracia w kapłaństwie! Dziękuję wam za tylu młodych ludzi, przywożonych przez was na rekolekcje i czuwania wielkopostne w naszej diecezji, czy na Jasną Górę, bo często dzięki konkretnemu księdzu, który to zrobił, ktoś po raz pierwszy może naprawdę spotkać Jezusa – stwierdził ordynariusz przytaczając konkretne świadectwa młodzieży.

Ks. Ryszard Łopaciuk, dziekan dziekanów, przemawiając w imieniu wszystkich kapłanów, opowiedział relację pewnego misjonarza z Papui Nowej Gwinei, który zobaczył, jak jeden z jego wiernych po Mszy Św. staje w milczeniu z obnażonym torsem przed tabernakulum. Kiedy go spytał, co robi, usłyszał: wystawiam swoją duszę na działanie słońca.

 – Sakrament kapłaństwa daje nam wiele możliwości, by być blisko słońca, którym jest Chrystus – stwierdził ks. Ryszard Łopaciuk. – Dziękujemy Bogu za dar kapłaństwa, wspominając dzisiaj szczególnie tych księży, którzy udzielili nam sakramentu chrztu świętego, przygotowali do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii świętej. Bądźmy wszyscy światłością dla świata, bo życie w blasku Chrystusa jest naprawdę piękne - dodał.

Na zakończenie uroczystej Mszy Krzyżma, bp Edward Dajczak wręczył wyróżnionym księżom nominacje kanonickie. 

Godności tej dostąpili:

Ks. Cezary FILIMON – kanonik honorowy Kolegiackiej Kapituły Kołobrzeskiej

Ks. Wacław GRĄDALSKI – kanonik honorowy Koszalińskiej Kapituły Katedralnej

Ks. Lucjan HUSZCZONEK – kanonik honorowy Koszalińskiej Kapituły Katedralnej

Ks. Marek KOWALEWSKI – kanonik honorowy Kolegiackiej Kapituły Pilskiej

Ks. Wojciech STASZCZAK - – kanonik honorowy Kolegiackiej Kapituły Pilskiej

Ks. Antoni TOFIL – kanonik gremialny Koszalińskiej Kapituły Katedralnej

opracował: ks. Wojciech Parfianowicz

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama