Nowy numer 23/2021 Archiwum

Alleluja! Pan Zmartwychwstał!

Uroczystej Wigilii Paschalnej w koszalińskiej katedrze przewodniczył bp Edward Dajczak.

W homilii ordynariusz diecezji wyjaśniał, na czym polega istota Wielkanocy.

– Przyjęcie prawdy, że Pan zmartwychwstał, decyduje o czymś bardzo ważnym: czy Jezus był, czy też jest, czy jest tylko wspomnieniem, czy rzeczywiście przebywa pośród nas – mówił.

Biskup podkreślał, że przyjęcie prawdy o zmartwychwstaniu nie może być jedynie zgodą rozumu.

– Ojciec święty Franciszek przypomina nam, że Ewangelia ma być życiem. Nie jest ona jakimś przekazem ideologii, czegoś do zaakceptowania intelektem, lecz jest życiem – mówił. Jak wyjaśniał dalej, to życie Ewangelią tłumaczy się na konkretną, codzienną miłość, która mimo przeciwności, jakie stawia chrześcijaninowi współczesny świat, jest możliwa także dzisiaj. Specjalnym "uzdolnieniem" do takiej miłości jest sakrament chrztu.

Alleluja! Pan Zmartwychwstał!   Wigilia Paschalna w koszalińskiej katedrze Arleta Iwancio – Wielkanoc to święto miłości, miłości Boga, w której również my żyjemy. Przez związek z Jezusem – a przez chrzest jesteśmy z Nim jedno – jesteśmy w stanie przejść Jego drogę ze śmierci do wskrzeszenia ku życiu. Jego historia może być też historią naszego życia – tłumaczył biskup.

– Przez chrzest stajemy się ludźmi otoczonymi Boską miłością. Wprawdzie żyjemy w świecie, w którym nadal jest zło, ale nie jesteśmy już bezradni ani bezbronni. Od kiedy Pan zawisł na krzyżu i rozerwał grób, można zwyciężyć miłością. Da się – zapewniał.

Przytaczając konkretne świadectwa, biskup ukazał prawdę, że życie w otwartości na bliźniego i jego potrzeby, czyli życie w postawie konkretnej, codziennej miłości, prowadzi do spotkania z żywym Bogiem.

– Wszczepieni przez chrzest w Chrystusa, zostaliśmy wezwani do tego, żeby w Nim ciągle dla siebie umierać i w Nim, jak On żyć "dla". Wtedy w naszym życiu będzie zmartwychwstanie. Musimy się modlić, byśmy mieli odwagę pójść za Panem i odpowiadać na Jego wołanie służbą, życiem. Jesteśmy przez Boga umiłowani, przyjęci, zbawieni – nie tylko dla nas, ale i dla tych, których spotykamy i z którymi jesteśmy – mówił.

Po procesji rezurekcyjnej bp Edward Dajczak złożył wszystkim wielkanocne życzenia:

Bp Edward Dajczak - życzenia wielkanocne na koniec Wigilii Paschalnej
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama