Nowy numer 49/2020 Archiwum

Artystą być

Trzydziestu najzdolniejszych przekonało się, że ze sztuką można się zaprzyjaźnić na dłużej.

W Zespole Szkół w Mirosławcu rozpoczął się cykl warsztatów rysunku i malarstwa w ramach projektu „Dzisiaj rysuję – jutro świat projektuję”.

W pierwszej części projektu uczestnikami warsztatów byli nauczyciele, którzy podnosili swoje umiejętności plastyczne w zakresie rysunku i malarstwa. Obecnie rozpoczęły się warsztaty dla uczniów, które prowadzą przeszkoleni wcześniej nauczyciele. Do projektu zakwalifikowało się 30 uczniów, którzy przejawiają zdolności plastyczne i mają zamiar rozwinąć się w tej dziedzinie. Warsztaty potrwają do czerwca 2013 roku, w trzech grupach 10-osobowych. - Ta inicjatywa nastawiona jest na pokazywanie uczniom plastycznie uzdolnionym, że swój talent mogą wykorzystać w przyszłości - niekoniecznie zostając malarzem artystą, ale może projektantem albo fotografem. Przede wszystkim w czasie naszych spotkań pokazujemy więcej niż na lekcjach plastyki - wyjaśnia Anna Kasperska-Czech, koordynator projektu.

Program warsztatów obejmie techniki rysunkowe od szkicu do farby olejnej. - Bo jest to najtrudniejsza z technik, a my nadal rozgrzewamy rękę i się wprawiamy - dodaje pani Anna. Techniki rysunkowe i malarskie doskonalone będą w oparciu o studium postaci, portretu, martwej natury, pejzażu i abstrakcji.

Projekt nie kończy się na szkolnych murach, gdyż już w maju planują dwa wyjazdy: do Szkół Plastycznych oraz do Instytutu Wzornictwa w Koszalinie. - Mamy nadzieję, że uda się nam poszerzyć horyzonty tych młodych ludzi. Chcemy dać im szansę odważenia się na realizację siebie w innych dziedzinach niż przedmioty ścisłe czy sport - mówi pani Anna. Joanna Sałahub, która do projektu trafiła dzięki fotograficznej pasji swojej kuzynki, bardzo cieszy się na te wyjazdy. - Ciekawie będzie samemu przekonać się, co można dalej ze sztuka zrobić, zwłaszcza zawodowo - mówi. Bo sama nieśmiało wiąże swoje plany z projektowanie wnętrz albo ubrań.

W czerwcu odbędzie wystawa prac, która będzie obszernym podsumowaniem twórczości warsztatowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama