Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Z Biblią za pan brat

Pismo Święte to nie tylko księga życia. To także fascynująca lektura, która może przynieść wymarzony indeks.

We wtorek 16 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie przeprowadzono diecezjalny finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

W związku z trwającym Rokiem Wiary tegoroczny Konkurs odbywa się pod hasłem: "Od wiary Abrahama do wiary Kościoła". Materiał do przygotowania na etapie diecezjalnym obejmował zatem tekst Księgi Rodzaju (od rozdz. 12 do końca) i List św. Pawła do Rzymian.

- Jeśli chodzi o Księgę Rodzaju, to trudności mogą pewnie sprawiać choćby same nazwy, których jest tam wiele i które są nam trochę obce kulturowo. Natomiast List do Rzymian ma inną trudność; jest to List z końca życia św. Pawła i zawarta w nim teologia może być dla młodego człowieka nieco skomplikowana - mówi ks. prof. Janusz Lemański, przewodniczący komisji na etapie diecezjalnym.

W koszalińskim finale wzięło udział 50 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji, którzy przeszli eliminacje szkolne.

- Jest pewna grupa ludzi, którzy chcą brać udział w takich konkursach. Właściwie nie trzeba ich namawiać. Sami koło tego chodzą, chcą pogłębić swoją wiedzę - mówi ks. Wojciech Marcinkiewicz, katecheta w Technikum Leśnym w Warcinie, który przywiózł na konkurs dwóch uczniów.

- Moja pomoc polegała przede wszystkim na dostarczeniu materiałów. Spotykaliśmy się od czasu do czasu, jeśli pojawiały się wątpliwości. Dzięki temu to był także dla mnie taki mały powrót na studia - śmieje się ks. Marcinkiewicz.

- Niełatwo było się przygotować. Było dużo innej nauki. Jestem w Technikum Leśnym więc mam dużo przedmiotów zawodowych. Trudno to wszystko pogodzić, ale na pogłębianie Pisma Świętego zawsze znajdę czas - mówi Beniamin Kirschling z Technikum Leśnego w Warcinie.

Zainteresowanie konkursem jest ciągle dość spore. - Właściwie mamy tyle samo uczestników, co w zeszłym roku - mówi Paweł Marsicki reprezentujący Civitas Christiana, głównego organizatora Konkursu.

Oprócz chęci pogłębienia wiedzy i wiary do Konkursu przyciągają uczestników także nagrody. Na etapie diecezjalnym były to ręcznie pisane ikony, płyty DVD i książki. Na etapie ogólnopolskim będą to indeksy na różne wydziały kilku uniwersytetów, pielgrzymki do Ziemi Świętej i do Rzymu oraz inne nagrody rzeczowe.

Laureatami etapu diecezjalnego zostali: Tomasz Serbin z Technikum Leśnego w Warcinie, Aleksandra Cuppa z I LO w Słupsku oraz Filip Konarski z II LO w Koszalinie. Będą oni reprezentować naszą diecezję na czerwcowym finale ogólnopolskim w Niepokalanowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy