Bp Edward Dajczak pobłogosławił nowych animatorów katechezy parafialnej i lektorów oraz ustanowił nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
W niedzielę 21 kwietnia w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym zakończyła się tegoroczna edycja Studium Formacyjnego dla świeckich. Nasza diecezja wzbogaciła się o 15 animatorów, 7 lektorów i 8 szafarzy.
Podczas Mszy św., w specjalnym obrzędzie, każdy z kandydatów jeszcze raz publicznie wyraził pragnienie szczególnej służby w Kościele.
- Poprzez ten obrzęd osoby, które przygotowywały się do posług, zostają do nich oficjalnie dopuszczone. Będą wykonywać swoje funkcje z posłaniem Kościoła. To ważny dzień dla nich, bo po raz pierwszy przeżywają coś takiego. Może w przypadku lektorów czy animatorów było już tak, że proboszcz wcześniej poprosił ich o czytanie czy poprowadzenie grupy, ale dzisiaj otrzymują oficjalny mandat Kościoła. Ten mandat jest zarówno wyróżnieniem, jak i zobowiązaniem - mówi ks. dr Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii biskupiej, odpowiedzialny za Studium Formacyjne dla świeckich.
Bp Edward Dajczak w homilii zwrócił uwagę na to, że przyjęte przez kandydatów zadania to coś więcej niż funkcje pełnione wobec wspólnoty.
- W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Powołania, ze szczególnym wskazaniem na powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego. Ale to nie są wszystkie powołania, jakie mamy w Kościele. Także wy stajecie się dzisiaj tymi, którzy wchodzą w świat powołanych wewnątrz wspólnoty Kościoła - mówił.
- Dziękuję Bogu za was, za to, że odpowiedzieliście Mu na wasze powołanie. Chcę wam powiedzieć, że jesteście bardzo potrzebni temu Kościołowi, któremu na imię: diecezja koszalińsko-kołobrzeska. Ten Kościół potrzebuje całego zastępu ludzi, którzy będą przez chrzest nie tylko w niego wszczepieni, bo to jest fakt, ale dający odpowiedź na to wszczepienie dzieląc się wiarą - mówił dalej biskup.
Nowi animatorzy, lektorzy i szafarze ks. Wojciech Parfianowicz/GN - Bądźcie wierni Chrystusowi najpierw przez troskę o swoją wiarę. Dopiero wtedy będziecie mogli się dzielić - zaznaczył na koniec.
- Czuję, że wydarzyło się w moim życiu coś nowego, jakbym przyjął jakieś nowe światło, nowego ducha. Czuję się przez to bliżej i mocniej związany z Kościołem. Dotychczas też byłem blisko, ale nie aż tak - wyznaje Artur Machaj, nowy nadzwyczajny szafarz z parafii w Sarbinowie.
- To, co się tu dziś dzieje, jest dla mnie ważne. Po pierwsze sam jestem bliżej Boga, a po drugie mogę do tej bliskości prowadzić też innych. To na pewno wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Ludzie widzą mnie w kościele, ale potem mogą mnie zobaczyć na ulicy, czy w autobusie. Trzeba dać przykład - mówi Andrzej Dziduch, nowy szafarz z parafii katedralnej.
W tym roku po raz pierwszy Studium dla świeckich miało formę częściowo zintegrowanego przygotowania do różnych posług. Razem formowali się kandydaci na animatorów katechezy parafialnej, na lektorów, do posługi lektoratu, do posługi nadzwyczajnych szafarzy, a także kandydatki do życia konsekrowanego w stanie dziewic.
- Cieszę się, że udało nam się te działania formacyjne zintegrować. Dzięki temu farmacja stała się bardziej konkretna i uporządkowana, a kandydaci do posług lepiej się poznają, co też pomaga im w wymianie doświadczeń - mówi ks. Mazur.
Następny cykl Studium Formacyjnego rozpocznie się w listopadzie. Jeśli ktoś chciałby podjąć którąś z posług, powinien najpierw zgłosić się do swojego proboszcza.