Nowy numer 42/2019 Archiwum

Weekend po greckokatolicku

W Sanktuarium Maryjnym w Białym Borze odbył się 21. Festiwal Ukraińskiej Twórczości Sakralnej.

Impreza organizowana jest przez eparchię wrocławsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu były słowa z ewangelii wg św. Łukasza: „Panie, przymnóż nam wiary" ( Łk. 17,5).

Festiwalowi  towarzyszyło coroczne spotkanie dzieci z północnych dekanatów eparchii wrocławsko-gdańskiej: koszalińskiego i słupskiego. 25 maja do Białego Boru przyjechało ok. 200 dzieci wraz z rodzicami, opiekunami i księżmi.

Program był bardzo bogaty. Liturgii w białoborskiej cerkwi przewodniczył ordynariusz eparchii  wrocławsko-gdańskiej bp Włodzimierz Juszczak. Koncelebrowali z nim księża z dekanatów: koszalińskiego i słupskiego, a także wrocławskiego i zielonogórskiego. Śpiewy liturgiczne prowadził wraz z dziećmi chór parafii z Białego Boru.

- Koniecznym jest pielęgnowanie wiary, i udział w takim festiwalu jest też składaniem świadectwa i uczeniem się wyznawania swojej wiary. Jest to wzajemne ubogacanie się i ukazywanie, że wielu jest takich, którzy pragną iść za Chrystusem - mówił bp Włodzimierz w czasie homilii.

Kolejnym punktem Festiwalu był finał Olimpiady Wiedzy Biblijnej. W tym roku młodzież poznawała ewangelię wg św. Łukasza. W finałowym konkursie wzięło udział 35 osób z eparchii wrocławsko – gdańskiej. Przyjechali reprezentanci z Gdańska, Białego Boru, Ińska, Koszalina, Legnicy, Międzyborza, Międzyrzecza, Stargardu Szczecińskiego, Kołobrzegu, Wałcza oraz Szczecina.

Finałowy konkurs rozpoczął się modlitwą, którą poprowadził bp Włodzimierz Juszczak. Ordynariusz podkreślił, że wszyscy uczestnicy finałowego konkursu są zwycięzcami, ponieważ czytają ewangelię.

Po uroczystym otwarciu Festiwalu, na scenie zaprezentowały się dzieci z różnych miejscowości całej eparchii. W występach artystycznych wzięło udział razem 14 grup tj. około 120 uczestników. Na zakończenie Festiwalu młodzi artyści otrzymali pamiątkowe upominki, które wręczyli ks. Piotr Baran oraz bp Włodzimierz Juszczak.

Po części artystycznej w ramach 21. Festiwalu zostały również ogłoszone wyniki  biblijnego konkursu plastycznego, który odbył się pod hasłem: „Biblijne opowiadania z ewangelii wg św. Łukasza”. Najlepsze prace oceniło jury, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.

Na zakończenie Festiwalu ks. Piotr Baran podziękował  wszystkim, którzy podjęli  trud organizacji tego kulturalnego i religijnego wydarzenia.

Po części konkursowej odbył się festyn połączony z zabawami oraz grami sportowymi. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.  

Festiwal zorganizowały: parafia greckokatolicka w Białym Borze, Zespół Szkół im. T. Szewczenki w Białym Borze oraz Komisja do spraw Dzieci i Młodzieży eparchii  wrocławsko – gdańskiej.

Nagrody festiwalowe ufundowali: Urząd Gminy Biały Bór, Powiat Szczecinecki, parafia greckokatolicka w Białym Borze, oraz greckokatolickie parafie z dekanatów koszalińskiego i słupskiego.

Oprac. ks. Wojciech Parfianowicz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL