Nowy numer 39/2023 Archiwum

Piła dla Afryki

Wystawy, zabawy, prezentacje filmów, rozmowy z misjonarzami i serwowane przez kapucynów cappuccino – w Pile trwa wielka akcja promująca działalność misyjną w Afryce.

Do niedzieli potrwa pilski tydzień misyjny pod hasłem „Piła dla Afryki”. Akcję przygotowała Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa, wspierająca pracę polskich misjonarzy-kapucynów w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie.

– Na deptaku przy fontannie codziennie do soboty można napić się cappuccino serwowanego przez kapucynów, będzie sklepik z przywiezionymi przez misjonarzy afrykańskimi pamiątkami oraz przygotowane przez Fundację gadżetami promującymi misję i misjonarzy. Nasza kawiarenka będzie otwarta od południa do ostatniego klienta – zaprasza Diana Bonowicz, dyrektor Fundacji.

Kawowy smak misji można poczuć kupując specjalnie przygotowywaną na potrzeby przedsięwzięcia kawę paloną lub w jednej z pilskich kawiarni, które biorą udział w akcji. „Czadowe kawiarnie” serwujące cappuccino oznaczone są specjalnym plakatem. Dochód uzyskany z akcji przeznaczony zostanie na dożywianie dzieci w Afryce.

Jak wyjaśnia o. Zenon Kapka, jeden z misjonarzy goszczących w Pile, dzienne wyżywienie jednego z jego podopiecznych wynosi złotówkę. – To tu znikoma kwota, a tam zapewnia obiad choćby dla jednego z podopiecznych naszej szkoły w Ndim. Uczą się w niej dzieci, których rodzice zmarli na AIDS – opowiada zakonnik od 17 lat posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej.

Akcja ma wymiar nie tylko materialny, ale także edukacyjny. - Przede wszystkich chodzi nam o afrykańską edukację, a nie „tanie pomaganie”, czyli wyjęcie z portfela 10 zł i już. Owszem, tak pozyskujemy środki na budowę szkół, studni, kaplic, na działalność socjalną  i religijną, ale najważniejsza jest edukacja młodego pokolenia, które jest bardzo roszczeniowe i mało wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka – mówi o. Tomasz Grabiec, szef krakowskiej Fundacji

Akcja „Piła dla Afryki” rozpoczęła się w ubiegłą niedzielę festynem w parafii pw. św. Antoniego. Podczas Mszy św. misjonarze opowiadali o swojej pracy, a przy kościele wyrosły pigmejskie domki. Można było również spróbować manioku, albo przymierzyć afrykańską spódniczkę. – Kluczem jest wiedza. Kiedy ona wzrasta, wzrasta też wrażliwość na problemy, z którymi borykają się mieszkańcy Afryki. Przebieralnie, malowanie się, granie na bębnie, taniec, robienie masek – to wszystko zaprasza do poznawania i pozbywania się myślenia stereotypowego – dodaje Diana Bonowicz.

Wczoraj misjonarze-kapucyni o. Zenon Kapka i o. Zbigniew Kołodziejczyk spotykali się z mieszkańcami Piły w szkołach i Regionalnym Centrum Kultury. Dzielili się doświadczeniami z misji, opowiadali o napiętej sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej i odpowiadali na pytania. Działał także sklepik misyjny, na którym można było kupić kawę Cardinale Massaia, wykonane w Afryce ozdoby i obrazki czy książki o misjach oraz obejrzeć wystawę przywiezionych przez misjonarzy eksponatów.

Kazań misyjnych kapucynów z Afryki będzie można posłuchać także w niedzielę 16 czerwca w kościele pw. Świętej Rodziny. Zaś w piątek o godz. 20 w ramach akcji na Placu Zwycięstwa wystąpi zespół Propaganda Dei.

Pilski tydzień misyjny to pierwsza akcja zorganizowana przez Fundację w północnej części Polski. Dotychczas przedsięwzięcie realizowane było w dużych miastach wojewódzkich.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast