Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jan Paweł II niezapomniany

Już po raz trzeci młodzież gimnazjalna miała okazję wykazać się wiedzą dotyczącą życia i nauczania naszego rodaka.

- To, że w połowie czerwca gimnazjaliści potrafią przyjechać na finał konkursu o Janie Pawle II pokazuje, że nauczanie papieża Polaka jest aktualne w ich życiu – mówi ks. Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej.

Finał ma ściśle określona liczbę uczestników, ponieważ regulamin przewiduje, że jest to 15 gimnazjalistów z trzech diecezji. W tym roku do końcowych zmagań dotrwało 45 najlepszych. Ks. Mazur przyznaje, że poziom finału był bardzo wysoki. -  Wielu finalistów miało zbliżoną ilość punktów, różnice były tak minimalne, że musieliśmy posiłkować się wynikami z etapu diecezjalnego – dodaje ks. dyrektor. Największe trudności uczestnikom sprawiały pytania, gdzie trzeba się było wykazać znajomością teologii. - Było kilka takich, gdzie nie wystarczyło przypomnieć sobie jakiegoś słowa czy wyrażenia, ale trzeba się było zagłębić w myśl papieża – wyjaśnia.

Dyrektor dodaje również, że nie jest to kolejny konkurs, w którym bierze się udział tylko i wyłącznie dla oceny. - To są młodzi ludzie mający swoje pasje i zainteresowania jak inni, ale wyróżnia ich to, że wśród tych zainteresowań są takie, które nie miną wraz z wiekiem młodzieńczym. Dotyczą chociażby myśli Jana Pawła II oraz są związane z kwestiami wiary, bo przecież nikt finalistów nie zmuszał, a trzeba było poświęcić swój czas i przejrzeć nauczanie papieża. Po tych młodych widać, że nie jest to kwestia tylko i wyłącznie ambicji, czy chęci uczestniczenia w kolejnym, obojętnie, jakim konkursie. Te myśli ich poruszają i są dla nich interesujące – mówi ks. Radosław Mazur.

Marta Grabowska z Ustki w papieskich zmaganiach zajęła I miejsce. Do tegorocznego finału przygotowywała się krócej, ponieważ materiał powtarzał się już w latach ubiegłych. Także tematyka nie sprawiła dziewczynie trudności. - Jestem osobą wierzącą i postać Jana Pawła II jest mi bliska. Myślę, że każdy Polak powinien wiedzieć, kim był papież, i co chciał nam przez swoją naukę przekazać – dodaje. A według Marty najważniejsze myśli Jana Pawła II dotyczą obrony życia i godności człowieka. Gimnazjalistka z Ustki przyznaje, że jej rówieśnicy chcą pamiętać o papieżu – polaku, a sam udział w konkursie sprawił jej ogromną radość. – I dał satysfakcję, że wiem o Janie Pawle II tak dużo, i że mogę się tą wiedzą podzielić – mówi Marta.

Gimnazjalistom za trud zmagań podziękował biskup Paweł Cieślik. – Cała wielkość Jana Pawła II polegał na bliskiej więzi z Bogiem, którą zarażał młodych. Mam nadzieję, że nadal będziecie poznawać życie i naukę papieża Polaka – mówił biskup.

A najlepsze okazały się:

I miejsce – Marta Grabowska z Ustki

II miejsce – Magdalena Bober z Kołobrzegu

III miejsce – Justyna Mieszała ze Szczecina

Wyróżnienie – Marta Mostowska ze Szczecina

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama