Nowy numer 33/2018 Archiwum

Na ukraińską nutę

W sobotę i niedzielę na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego mali artyści zaprezentowali publiczności ukraiński śpiew, muzykę, taniec i małe formy teatralne. Festiwal Ukraińskich zespołów Dziecięcych to największa impreza kulturalna organizowana przez mniejszość ukraińską w regionie.

Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych to dwudniowy cykl koncertów oraz spotkań integracyjnych dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest promocja kultury ukraińskiej, umacnianie dobrosąsiedzkich stosunków między Polakami i Ukraińcami, a także promocja regionu i jego wielokulturowości.

W 38 edycji festiwalu wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Prawie 300 młodych wykonawców przyjechało z Przemyśla, Bielska Podlaskiego, Lęborka, Elbląga, Borzytuchomia, Kołobrzegu, Trzebiatowa, Słupska czy Białego Boru. 

– To świetne, że ci, którzy brali udział w pierwszej edycji festiwalu, dzisiaj przywożą tutaj swoje dzieci. To pokazuje, że festiwal jest potrzebny. A nawet możemy mówić o swoistej modzie na przyznawanie się do pochodzenia ukraińskiego. Dziadkowie i rodzice bali się przyznawać do przynależności do ukraińskiej diaspory. Trzecie pokolenie jest dumne ze swoich korzeni – mówi Roman Biłas, przewodniczący Koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce, organizatora festiwalu.

Występom dzieci towarzyszyła wystawa prac plastycznych laureatów Ogólnopolskiego Dziecięcego Konkursu Rysunkowego „Ridni zemli didusiw mojimy oczyma” (Rodzinne ziemie przodków w moich oczach) zorganizowanego przez koszaliński oddział ZUwP.

Sponsorami festiwalu jest m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Miejski w Koszalinie, Starostwo Powiatowe w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma