Warsztaty w hospicjum

Codzienna toaleta, pielęgnacja, zmiana bielizny, podawanie posiłków – to wszystko staje się problemem, gdy stajemy w obliczu choroby naszych bliskich. Jak prawidłowo opiekować się niesamodzielnym chorym w warunkach domowych, można było dowiedzieć się podczas warsztatów w Darłowie.

Bezpłatne warsztaty dla opiekunów nieformalnych w ramach projektu „Damy Radę” odbyły się w darłowskim hospicjum po raz drugi. Przygotowuje je Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat”.

Podczas warsztatów opiekunowie uczą się od ekspertów m.in. prawidłowej pielęgnacji i toalety chorego, dobierania odpowiednich wyrobów chłonnych oraz poznają techniki profilaktyki przeciwodleżynowej. Uczestnictwo w warsztatach daje także możliwość indywidualnej konsultacji ze specjalistą na temat konkretnego problemu, z którym opiekun sobie nie radzi.

Danuta Wieczorek, pielęgniarka oddziałowa darłowskiego Domu Hospicyjno-Opiekuńczego, oprócz udzielania fachowego instruktażu podkreślała, że technika nie może przesłonić konieczności zapewnienia choremu zachowania jego godności.

– Może się wydawać, że to sprawy drugoplanowe, ale tak nie jest. Trzeba się postawić na miejscu chorego, wyobrazić sobie, jak sami byśmy się czuli. Niezwykle ważne jest zapewnienie atmosfery intymności, szacunku. Podczas karmienia niezwykle ważne jest podanie posiłku – zanim go rozdrobnimy, dobrze pokazać choremu ładnie, estetycznie podane jedzenie. I oczywiście unikamy plastykowych naczyń. Kiedy jest to osoba dorosła, z pewnością nie chce być traktowana jak dziecko. Pośpiech też nie jest wskazany. Dla pacjenta trzeba mieć czas. To człowiek, który, nawet jeśli ma gorszy dzień, ma swoją godność. Warto zadbać też o przyzwyczajenia pacjenta sprzed choroby. Jeśli kobieta stosowała określony szampon, używała odżywki do włosów, jeśli lubiła być uczesana – dlaczego jej tego nie zapewnić? To także bardzo ważne dla pacjentów – wyliczała.

Ważne jest również, o ile stan pacjenta na to pozwala, by nie eliminować go z życia rodzinnego.

– Rozmawiać, włączać w podejmowanie decyzji, pytać, co sądzi na przykład o wyborze kwiatów do ogrodu czy o kupnie czegoś do domu. Pacjent czuje się wtedy potrzebny, a choroba przynajmniej na moment schodzi na dalszy plan – dodała Danuta Wieczorek.

W zajęciach wzięło udział 10 osób. Nie wszystkie z nich już stoją w obliczu choroby kogoś bliskiego. – Skorzystałam bardzo z warsztatów, choć w tej chwili nie mam potrzeby opiekowania się chorym. W życiu są różne sytuacje, w rodzinie może się wiele zdarzyć. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, nie ma czasu ani głowy na edukację. Wtedy trzeba maksymalnie poświęcić się pomocy osobie poszkodowanej – mówi jedna z uczestniczek warsztatów.

Warsztaty w Darłowie będą odbywać się cyklicznie. Kolejne już po wakacyjnej przerwie.  

– Na projekt składa się również bezpłatny poradnik „Jak opiekować się osobą
przewlekle chorą w domu” oraz strona internetowa www.damy-rade.info, na której już w sierpniu pojawią się filmy instruktażowe na temat podstawowej pielęgnacji osób przewlekle chorych – dodaje Daria Skałdanowska z Fundacji „Razem Zmieniamy Świat”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..