Koszalińsko-Kołobrzeski

Rozpoczynamy świętowanie!

Do uroczystości jubileuszowych w Skrzatuszu pozostały dwa tygodnie. Jednak największe diecezjalne święto już się rozpoczęło.

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia! Pragnę podzielić się z Wami wielką radością: w dniach 14. i 15. września będziemy świętować w Skrzatuszu jubileusz 25-lecia papieskiej koronacji figury Matki Bożej Bolesnej, która jest skarbem naszej diecezji. Proszę Was, abyśmy w tych dniach byli wpatrzeni w sanktuarium w Skrzatuszu, trwając na wielkiej wspólnej modlitwie dziękczynienia.

Mając w pamięci i w sercu przeżycie ogromu Bożej łaski podarowane nam podczas 40-lecia naszej diecezji i chcąc podtrzymać w naszych sercach jubileuszowe doświadczenie, podjęliśmy w Roku Wiary program ewangelizacji. Patronuje nam w tym dziele nasza Skrzatuska Matka. Uroczystości w Skrzatuszu będą bowiem zwieńczeniem ewangelizacji w największych miastach diecezji: Koszalinie, Słupsku i Pile.

Ponownie przyjadą do nas ojcowie Enrique i Antonello, by pomóc nam w nowy i pogłębiony sposób przeżyć najważniejsze chwile tej ewangelizacji. Ojcowie będą z nami również w czasie jubileuszu w sanktuarium, aby przez nauczanie i modlitwę wstawienniczą otworzyć nasze serca na nowy powiew Ducha Świętego.

Sanktuarium w Skrzatuszu to miejsce, w którym od ponad czterystu lat kolejne pokolenia uczą się ufnej wiary oraz miłości do Boga i ludzi. Obecna w nim figura Maryi jest niezwykłym darem i przesłaniem danym nam przez Boga. W Skrzatuskiej Piecie Maryja trzyma Jezusa zdjętego z krzyża. Przyszedł On na świat, aby obdarować nas miłością, a my tą miłością wzgardziliśmy, co sprawiło, że przez grzech mamy udział w Jego ukrzyżowaniu. Maryja stojąc pod krzyżem uczestniczyła w tym misterium miłości, z którego wywodzi się Kościół.

W naszej Piecie jest obecna właśnie ta tajemnica, ukazująca Maryję jako Matkę miłości zranionej. To bardzo bliski tytuł dla tak wielu współczesnych ludzi zbolałych brakiem miłości w domu rodzinnym, dotkniętych obojętnością, lekceważeniem, czy pogardą i upokarzającym ubóstwem. Matka Boża Bolesna ze Skrzatusza ma twarz pełną pokoju, a z Jej wpatrzonych w Boga oczu odczytujemy prawdę, że nie śmierć jest końcem, lecz zmartwychwstanie. Z twarzy Maryi promieniuje ufność i nadzieja, i to one są siłą przezwyciężającą ludzkie trudności i przegrane. Maryja jest więc dla nas również Matką naszej nadziei.

Radość nasza jest tym większa, że uroczystość 25-lecia koronacji będziemy przeżywać w zabezpieczonej i odrestaurowanej świątyni, z pięknie odnowioną Pietą, z XVII-wiecznymi wotywnymi koronami, w czynnej już części domu pielgrzyma i na przygotowanym sanktuaryjnym placu z kalwarią, drogą krzyżową i dróżkami różańcowymi.

Są takie chwile w życiu człowieka, których nie można powtórzyć. Te przeżywane w wierze dają takie doświadczenie Bożego Ducha, które pozwala piękniej i lepiej żyć. Po naszych uroczystościach 40-lecia otrzymywałem listy pisane z żalem, że coś wielkiego przeszło obok, bo zabrakło czujności. Jestem przekonany, że 25-lecie koronacji to kolejny dar dany przez Boga naszej diecezji i nie wolno nam go zmarnować!

Kochani Diecezjanie, proszę Was z całego serca, pozostawcie wiele spraw, które można zrealizować później. Niech ten szczególny dzień będzie naszym darem dla Maryi. Serdecznie zapraszam do Skrzatusza 14. września młodzież, a 15. wszystkich pielgrzymów diecezji.

Z Listu pasterskiego bp. Edwarda Dajczaka odczytanego we wszystkich kościołach diecezji dnia 1 września 2013

Całość listu tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Nie przegap

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...