Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Budzenie wiary rozpoczyna się w Słupsku

Kolorowym "Marszem dla Jezusa" ulicami Słupska, rozpoczyna się dwutygodniowe święto wiary w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia koronacji cudownej piety w Skrzatuszu stał się okazją do ożywienia nie tylko samego sanktuarium. W ramach tzw. Roku Skrzatuskiego, w trzech największych ośrodkach diecezji, czyli w Koszalinie, Słupsku i Pile, trwa projekt "Miasto dla Jezusa".

Dlaczego właśnie tam? Sami mieszkańcy tych trzech miast to ponad 30 proc. ludności diecezji. Poza tym z wielu mniejszych miejscowości można tam stosunkowo łatwo dojechać.

Dlatego już od początku roku 2013 zorganizowano tam wiele akcji o charakterze ewangelizacyjnym. Najwięcej wydarzy się jednak w pierwszej połowie września, jako bezpośrednie przygotowanie do uroczystości jubileuszowych.

- "Miasto dla Jezusa" to znaczy nasze serca dla Jezusa - mówił bp Edward Dajczak kilka miesięcy temu podczas inauguracji projektu, która odbyła się w Słupsku.

Przypomniał wtedy, że adresatami akcji, która ma obudzić mieszkańców trzech największych miast diecezji, są nie tylko ci, którym daleko do Kościoła. - Żeby Ewangelia trafiła do tych, których tu nie ma, ktoś musi ich tu przyprowadzić. Ktoś musi mieć odwagę pójść i wziąć ich za rękę. Czasami jakbyśmy się trochę skurczyli i mówili: „przepraszam, że jestem wierzący”. Ewangelizacja ma nam wrócić odwagę wiary - tłumaczył biskup.

W ramach projektu w Koszalinie, Słupsku i Pile, odbędą się Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, wieczory chwały, spotkania z katolickim publicystą Szymonem Hołownią, akcje uliczne, czy ewangelizacja "od drzwi do drzwi".

W każdym z trzech miast odbędzie się też spotkanie finałowe w największych w tych miastach halach sportowych. Gośćmi specjalnymi będą tam oo. Enrique Porcu i Antonello Cadeddu, włoscy, charyzmatyczni misjonarze pracujący od lat w Brazylii.

Organizatorzy przygotowani są nawet na kilka tysięcy uczestników tych spotkań. Będą tam głoszone katechezy, będzie modlitwa adoracyjna, wstawiennicza, uroczysta Eucharystia, projekcje filmów.

Wrześniowe świętowanie zakończy się w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu. 14 września odbędzie się tam czuwanie młodzieży, które co roku gromadzi przynajmniej 5 tys. osób.

Następnego dnia kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył głównym uroczystościom 25-lecia koronacji cudownej Piety. Spodziewanych jest kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Również na obu spotkaniach skrzatuskich obecni będą oo. Enrique i Antonello, którzy będą głosić katechezy i prowadzić modlitwę wstawienniczą.

Koszaliński oddział "Gościa Niedzielnego" przygotował specjalny serwis skrzatuski, na którym można się więcej dowiedzieć o obchodach jubileuszu, o sanktuarium czy o Piecie oraz śledzić przebieg wrześniowych wydarzeń.

Wystarczy kliknąć na dobrze widoczny baner.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy