Spotkaniem na Politechnice Koszalińskiej zainaugurowano projekt „Tydzień Młodych Aktywnych”. Na warsztaty poświęcone wolontariatowi zjechali się młodzi ludzie z całej Polski.
Najbliższe dni ponad 80 młodych wolontariuszy spędzi pracowicie w Darłówku. Wydarzenie zorganizowane jest jako tygodniowa praca kilku grup warsztatowych. Każda z nich skoncentruje się na innym aspekcie aktywności wolontariackiej. Wszystkie zespoły planują m.in. opracowanie diagnozy problemów społecznych.
– Mamy 6 grup programowych dotyczących wolontariatów: społecznego, obywatelskiego, kulturalnego, charytatywnego, walczącego z wykluczeniem społecznym oraz wolontariatu w ramach promocji zrównoważonego rozwoju. W ten sposób ujmujemy wszystkie obszary aktywności młodych ludzi i dajemy możliwość uczestnictwa w projekcie każdemu zaangażowanemu w jakąkolwiek formę działalności społecznej – mówi Michał Tuszyński-Sikora, koordynator projektu.
TMA skierowany jest do doświadczonych wolontariuszy, jak i tych, którzy dopiero chcieliby nimi zostać. Koszaliński licealista ma nadzieję, iż uda się przekonać także niezdecydowanych, że warto robić coś na rzecz innych.
– Wolontariat to szansa na zdobycie doświadczenia dla młodych ludzi. Uczy ich kreatywnego myślenia, pozwala na zdobycie kontaktów i znajomości – potwierdza Zofia Hafke, prezes Koszalińskiego Centrum Wolontariatu.
Jej zdaniem, to stereotyp, że młodzież nie chcę się bezinteresownie angażować. – Współpracujemy ze szkolnymi klubami wolontariusza i dlatego młodzi stanowią dużą rzeszę naszych wolontariuszy. Łącznie to ok. 500 osób w Koszalinie. Nie możemy narzekać na ich brak. Młodym po prostu trzeba wskazywać cele i wykorzystywać ich talenty – dodaje.
„Tydzień Młodych Aktywnych” zakończy się w niedzielę spotkaniem podsumowującym na Politechnice Koszalińskiej.
Partnerami projektu są m.in. miasta Koszalin i Darłowo, a także Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego.