Nowy numer 24/2018 Archiwum

Z duszapsterzem poetą

Gościem środowego wieczoru Koszalińskiej Sceny Literackiej był ks. Henryk Romanik – wykładowca, proboszcz w podkoszalińskich Osiekach, diecezjalny konserwator zabytków i… poeta.

Bywalcy spotkań w koszalińskim Klubie Kawałek Podłogi mieli okazję nie tylko porozmawiać się z autorem rozlicznych publikacji, w tym kilku tomików wierszy, ale również wysłuchać utworów księdza-poety w wykonaniu młodych artystów.

Uczestnicy Studia Artystycznego Poezji i Piosenki im. H. i K. Ziębińskich przy Centrum Kultury 105 w Koszalinie pod opieką Ewy Czapik-Kowalewskiej przygotowali spektakl słowno-muzyczny pt. „W drodze do słowa” w oparciu o poezję ks. Henryka.

Duszpasterz koszalińskich środowisk twórczych w swojej poezji jest niestrudzonym orędownikiem idei tolerancji, pojednania i przenikania kultur. Z uwagą wsłuchuje się w ludzkie losy, wplecione w niełatwą historię Pomorza.

Warto wspomnieć także, że tomik „Modlitewnika za wstawiennictwem Jana Pawła II” autorstwa ks. Henryka bije rzadko dzisiaj spotykane rekordy wydawnicze.

Słownie i muzycznie wiersze ks. Henryka interpretowali młodzi artyści ze Studia Poezji i Piosenki   Słownie i muzycznie wiersze ks. Henryka interpretowali młodzi artyści ze Studia Poezji i Piosenki Karolina Pawłowska /GN Podczas wieczoru można było nie tylko wysłuchać recytacji przygotowanej przez młodzież, ale również fragmentów „Nieszporów Pomorskich”, do których muzykę stworzył koszaliński kompozytor Rafał Kowalewski. „Nieszpory” to poetyckie rozważanie o srebrnym ołtarzu z darłowskiego kościoła Mariackiego. Miały swoją premierę w ubiegłym roku w darłowskiej farze podczas obchodów Dni Dziedzictwa.

Jak zauważa Ewa Czapik-Kowalewska to nie pierwsza wspólna „produkcja” duszpasterza i młodych artystów. – Spotkaliśmy się przy jednym z programów teatralnych i okazało się, że posiadamy podobny poziom wrażliwości na sprawy poezji i kultury, ale i korzeni, pamięci, tożsamości. Z czasem przerodziło się to w przyjaźń także z młodzieżą, do której ks. Henryk ma świetną rękę. Potrafią ze sobą rozmawiać więc nie ma problemu, by chętnie sięgali po jego twórczość – wyjaśnia.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma