GN 2/2021 Archiwum

Alfa znaczy początek

W czterech koszalińskich parafiach startuje Kurs Alfa. To zaproszenie do odkrywania i pogłębiania swojej wiary oraz odnalezienia miejsca we wspólnocie parafialnej.

Jako pierwsza zajęcia kursowe rozpoczęła parafia pw. św. Kazimierza. We wtorkowy wieczór w rodzinnej atmosferze przy stole oraz na wykładzie spotkało się kilkanaście osób chętnych do budowania lub pogłębiania swojej relacji z Bogiem.

– To nie jest ruch, ale narzędzie: pomaga zrobić kilka kroków, podejść bliżej do Boga. Ma pomóc w wyszukiwaniu ludzi, w zapraszaniu ich. Także tych, którzy z Kościołem w ogóle nie czują się związani, albo ich związek ogranicza się do wydarzeń świątecznych – wyjaśnia prowadzący kursy Jacek Krakowiak.

Kurs Alfa narodził się w Kościele anglikańskim jako program wprowadzający w wiarę. Szybko został zaadaptowany przez inne wspólnoty chrześcijańskie.

Sama nazwa Alpha oznacza dosłownie pierwszą literę alfabetu greckiego – a zatem początek – ale równocześnie jest skrótem od pięciu angielskich słów: A – anyone can come (każdy może przyjść), L – learning and laughter (nauka i śmiech), P – pasta (z włoskiego: makaron, tutaj oznacza po prostu posiłek), H – help one another (pomoc jeden drugiemu), A – ask anything (pytaj o wszystko, nie ma głupich pytań).

Alfa odpowiada na podstawowe pytania dotyczące wiary, modlitwy, umiejętności czytania i zrozumienia prawd Pisma Świętego czy Bożego działania w życiu człowieka.

Scenariusz każdego spotkania jest taki sam. Najpierw jest kolacja, będąca również okazją do zawiązania wspólnoty, potem konferencja, a następnie rozmowy w grupkach.

Cykl 10 cotygodniowych spotkań ma budować lub umacniać podstawy chrześcijaństwa. – Kurs to pierwszy krok. Chodzi więc o praktyczne wprowadzanie w wiarę. Pierwszy temat dotyczy tego, czy chrześcijaństwo jest rzeczywiście nudne i nieaktualne. Próbujemy pokazać, że w Objawieniu każdy znajdzie odpowiedź tu i teraz, a nie tylko ludzie sprzed 2 tys. lat – mówi Jacek Krakowiak. 

Jak zapewnia nie o wielkie problemy teologiczno-filozoficzne chodzi, ale o to, co może nurtować człowieka. – To bezpieczne miejsce, w którym nie ma niewłaściwych pytań. Bez oceny i przekraczania czyichś granic. Raczej jak zaproszenie do podróży, której finałem ma być prawdziwa relacja z Bogiem – dodaje.

Dzisiaj o godz. 18.40 pierwsze spotkanie Kursu Alfa odbędzie się w parafii katedralnej, zaś w czwartek w parafii pw. św. Wojciecha oraz franciszkańskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama