Nowy numer 2/2021 Archiwum

Następcy kard. Ignacego Jeża

Nauczycielka, samorządowiec, zastępczy rodzice, dziennikarz oraz parafialna Caritas to nominowani do tegorocznej nagrody „Radość płynie z nadziei”.

Po raz piąty społecznicy z terenu diecezji zostaną uhonorowani nagrodą, której patronuje kardynał nominat Ignacy Jeż.

Nagroda, ustanowiona przez bp. koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz diecezjalną Caritas, przyznawana jest osobom fizycznym i instytucjom z terenu diecezji w uznaniu za działalność społeczno-kulturalną lub charytatywną.

Jej celem jest upamiętnienie dokonań i osoby pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz promowanie działalności na rzecz drugiego człowieka.

– Chodzi również o promowanie uniwersalnych wartości chrześcijańskich. A trudno o lepszego ich wyraziciela niż śp. kardynał nominat Ignacy Jeż. Już za życia stał się on ich symbolem, których tak bardzo nasza lokalna społeczność potrzebuje. Szczególnie tutaj, gdzie po wojnie przemieszały się różne tradycje i kultury i potrzeba było stworzenia tak naprawdę nowego społeczeństwa – podkreśla Ryszard Pilich, przewodniczący koszalińskiego oddziału „Civitas Christiana”.

W tym roku nominowani zostali: Ewa Horanin, nauczycielka, której pasja sprawiła, że w malutkim Sławoborzu rozpoczęła się prawdziwa moda na pomaganie, Jan Kawałek, samorządowiec i działacz Caritas w Dźwirzynie, Barbara i Włodzimierz Osińscy, którzy w podbiałogardzkiej wsi stworzyli rodzinę zastępczą dla młodych samotnych kobiet i ich dzieci, dziennikarz Jerzy Walczak oraz Caritas parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku.

Przewodnim hasłem nagrody jest cytat z książki o kardynale-nominacie Jeżu „Radość płynie z nadziei”.

O tym, kogo w tym roku uhonoruje Kapituła Nagrody przekonamy się 20 października podczas wielkiej gali w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym.

Wówczas także zostaną przyznane stypendia dla młodzieży. Ufundowała je Diecezjalna Fundacja im. kard. Ignacego Jeża, która ma być żywym pomnikiem wystawianym pierwszemu biskupowi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Galę uświetni koncert w wykonaniu pochodzącego z naszej diecezji solisty Teatru Buffo w Warszawie Marcina Tymy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama