Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wierzenia i religie Pomorzan

Od 16 do 18 października w różnych obiektach Słupska odbywają się IV Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe Wielkie Pomorze.

Tematem czwartej edycji sympozjum jest konfesja religijna mieszkańców Pomorza.

Jak wyjaśnia dr hab. Daniel Kalinowski, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, sympozjum ma na celu ukazanie wieloaspektowego zjawiska rzeczywistości życia duchowego i religijnego Pomorza, za pomocą analizy literatury polskiej, niemieckiej i kaszubskiej.

– To specyficzny rejon Polski. Nawiązujemy do idei Wielkiego Pomorza, państwa, które przestało istnieć w połowie XVII w. Istniało przynajmniej sześć wieków, miało własną dynastię Grafitów, własną jednostkę monetarną. O wspólny język było trudniej, gdyż na Pomorzu języki się mieszały: polski, niemiecki, kaszubski. Właśnie te trzy języki interesują nas przede wszystkim jako historyków, filologów, czy kulturoznawców. Chcemy pokazywać ten rejon Europy jako przestrzeń spotkania różnych religii, języków i tradycji. Czasami spotkanie to nie było łatwe, budziło emocje lub konflikty, ale czasami stanowiło przestrzeń głębokiego samopoznania, w której możliwy był dialog i współistnienie – wyjaśnia liteaturoznawca. Razem z żoną Adelą Kuik-Kalinowską, także profesorem słupskiej uczelni, są pomysłodawcami i kierownikami naukowymi przedsięwzięcia.

Wczorajszy dzień zdominowały kulty germańskie i słowiańskie oraz tradycje kaszubskie, a także ich styk z chrześcijaństwem.

Wieczorem w ramach Konfrontacji można było obejrzeć w Ośrodku Teatralnym „Rondo” spektakl „Chopin Musical” przygotowany przez studentów Instytutu Muzyki AP pod kierunkiem prof. Moniki Zytke.

Dzisiaj w Sali Rycerskiej Muzeum Pomorza Środkowego od godz. 9 językoznawcy, historycy i kulturoznawcy zajmą się tradycjami katolicką i protestancką oraz życiem religijnym słupskiej gminy żydowskiej, zaś wieczorem w „Rondzie” wystawiony zostanie spektakl „Nos” wg opowiadania Mikołaja Gogola.

Sympozjum towarzyszyła także promocja książki „Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka” będąca owocem ubiegłorocznych Konfrontacji oraz wystawa fotograficzna prac Daniela Kalinowskiego.

Wydarzenie zorganizowali: Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej, Pommersches Landesmuseum Greifswald, Muzeum Pomorza Środkowego oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama