Nowy numer 2/2021 Archiwum

Więcej niż uczyć

– Bądźcie dla młodych nie tylko nauczycielami, ale i wychowawcami. Nie możecie być ludźmi obojętnymi. Prezentujcie jasny i oczywisty świat wartości – zachęcał pedagogów bp Paweł Cieślik.

Hierarcha spotkał się z członkami koszalińskiego duszpasterstwa nauczycieli, które wznawia zajęcia formacyjne po wakacyjnej przerwie. W kościele pw. św. Józefa przy koszalińskiej katedrze przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji nauczycieli.

– Dzisiejsze czasy odznaczają się brakiem przejrzystej hierarchii wartości i upadkiem autorytetów. Współcześnie człowiek, zwłaszcza młody, ma trudności z urzeczywistnianiem wartości, bo sama kultura przeżywa kryzys wartości. Jesteśmy tego świadkami na co dzień – przekonywał w homilii.  

Hierarcha przywołał porównanie kard. Ravasiego, który mówił o społeczeństwie konsumpcyjnym, nie uznającym już braku Boga za brak. – Znajdujemy się w łodzi, której stery przejął kucharz. Z megafonu nie słyszymy już, w jakim kierunku mamy płynąć, lecz jedynie, co będziemy jeść – wskazywał.

Przypominał również, że przeżywany we wrześniu po raz trzeci Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego wskazywał na konieczność wychowywania do wartości.

– Zachodzi pilna konieczność wychowania do wartości, tych, które są istotne dla rozwoju człowieka i życia w duchu chrześcijańskim. Wartości dotyczą sfery fizycznej, duchowej i społecznej oraz ustalają nasze postawy wobec ludzi i rzeczy. To wiara nadaje sens naszym wysiłkom i ustala właściwą hierarchię wartości – mówił bp Cieślik.

– Duszpasterstwo nauczycieli ma być swego rodzaju grupą wsparcia nie tylko przez modlitwę, ale i konkretną, zdrową argumentację. Dlatego chcemy w tym roku zająć się tematem ideologii gender, szukać kontrargumentów do tego, co się wokół nas dzieje – zauważa ks. Tomasz Roda, świeżo upieczony duszpasterz środowiska nauczycielskiego w Koszalinie.

Spotkania koszalińskiego duszpasterstwa nauczycieli odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w parafii pw. św. Kazimierza.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama