Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jan Nowicki o bł. Janie Pawle II

Z niezwykle emocjonalnym i przejmującym spektaklem o bł. Janie Pawle II w szczecineckim Kinie Wolność wystąpił Jan Nowicki.

Przygotowane i wyreżyserowane przez Jana Nowickiego przedstawienie „Co może jeden człowiek” to podróż przez najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły: śmierci matki, powołanie kapłańskie, wybór na papieża oraz o dramatyczne wydarzeniach z 13 maja 1981 r., kiedy to na placu św. Piotra w Rzymie został postrzelony przez tureckiego zamachowca Ali Agcę.

W spektaklu można było usłyszeć w mistrzowskiej interpretacji wiersze Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana, Jacka Kaczmarskiego oraz samego Jana Nowickiego. 

Muzykę do spektaklu stworzyli występujący razem z aktorem muzycy krakowskiego zespołu jazzowego De Profundis: Cezary Chmiel, Marek Stryszowski i Tomasz Kudyk.

Inspiracją do powstania tego poetycko-muzycznego przedsięwzięcia była beatyfikacja papieża Polaka.

„Co może jeden człowiek - w hołdzie Janowi Pawłowi II” to trzecia, po „Drodze Krzyżowej” i spektaklu „Z obłoków na ziemię” propozycja poetycko-muzyczna przygotowana wspólnie z zespołem De Profundis. I, jak się zdaje, nie ostatnia.

Jan Nowicki o bł. Janie Pawle II   Muzykę do "Co może jeden człowiek" stworzył krakowski zespół jazzowy De Profundis Karolina Pawłowska /GN - Chodzi mi po głowie taki pomysł, żeby zrobić jeszcze jedną rzecz, może ostatnią, bo jakiś taki stary się zrobiłem ostatnio - śmieje się aktor, choć werwy i ekspresji mógłby mu pozazdrościć niejeden dwudziestolatek.

Nowe przedsięwzięcie artystyczne ma dotyczyć św. Franciszka. Aktor nie ukrywa, że inspiracją do „wzięcia na warsztat” postaci Biedaczyny z Asyżu jest papież Franciszek. - Ten wybór to musiała być naprawdę interwencja Ducha Świętego! Franciszek jest niesamowitą postacią. To, co już zrobił w Kościele i dla Kościoła, to są rzeczy nieodwracalne, cudowne - mówi Jan Nowicki o nowym papieżu.

Przed wieczornym spektaklem mieszkańcy Szczecinka mogli także wziąć udział w spotkaniu autorskim w EMPIK-u. Jan Nowicki promował swoją zeszłoroczną książkę „Mężczyzna i one”, która w pewien sposób jest autobiograficznym rozliczeniem z życiem i kobietami, które je z nim dzieliły.  Aktor wspomniał również o swojej nowej książce, która na razie jest w fazie przygotowań. Opowiadać będzie o radościach i troska życia emeryta.

Organizatorem spotkania z aktorem w Szczecinku była Samorządowa Agencja Promocji i Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama