Nowy numer 3/2019 Archiwum

Kaplica w MOAS-ie przejdź do galerii

Biskup Paweł Cieślik poświęcił kaplicę w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie.

Pomysł wydzielenia specjalnej przestrzeni liturgicznej do sprawowania Mszy św. w ośrodku narodził się przed wakacjami. Do tej pory Eucharystia sprawowana była w sali ogólnej i jej odprawienie wymagało wcześniejszych przygotowań.

– Ponieważ nie było odpowiedniej sali, która można by było zagospodarować na ten cel, trzeba było zaleźć inne rozwiązanie – wyjaśnia ks. Mariusz Ambroziewicz, kapelan i katecheta w ośrodku.

Kaplica niemal do ostatniej chwili była niespodzianką dla podopiecznych MOAS-u.

O tym, czym jest tajemnicza szafa przekonali się dopiero podczas Mszy św., która rozpoczynała konferencję szkoleniową dotyczącą roli katechezy w procesie resocjalizacji młodzieży społecznie niedostosowanej. Przyjechali na nią do koszalińskiej palcówki dyrektorzy zaprzyjaźnionych ośrodków o podobnym profilu wraz z księżmi pełniącymi tam posługę kapelanów i katechetów.

– Przyjdźcie, bo wszystko już jest gotowe – zapraszał słowami Ewangelii gości dyrektor placówki Bogusław Herman.

Rozwiązaniem na zalezienie miejsca na kaplicę okazała się instalacja, która z zewnątrz wygląda jak ogromna, solidna szafa. Po otwarciu, tworzy sporych rozmiarów swoisty tryptyk. Na wewnętrznych ścianach umieszczone są wizerunki Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. Wychowankowie MOAS-u wystawili ambonkę i stolik z paramentami potrzebnymi do sprawowania Mszy św., zaś ks. Antoni Tofil, proboszcz parafii katedralnej, na terenie której leży ośrodek wraz z ks. Robertem Górskim, wyciągnęli solidny ołtarz, tym samym odsłaniając wymowny krzyż umieszczony w centrum całości.

Podczas Mszy św. sprawowanej w nowej kaplicy bp Paweł Cieślik modlił się za całą społeczność domu a szczególnie za wszystkich wychowanków. Na zakończenie modlitwy wiernych biskup poświęcił ołtarz, krzyż, obrazy i paramenty liturgiczne.

Na zakończenie Eucharystii, udzielając zgromadzonym błogosławieństwa bp Paweł jeszcze raz przypomniał wszystkim, że faktycznie wszystko jest gotowe by przychodzić i uczestniczyć w królewskiej uczcie Chrystusa czyli Mszy św., szczególnie tej sprawowanej w niedzielę i uroczystości.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy