GN 3/2021 Archiwum

Świętowali i biegali

Przyozdobieni w barwy narodowe mieszkańcy Kościernicy, Szczeglina i Węgorzewa uczcili rocznicę odzyskania niepodległości, biegając.

To kolejne przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie „Refugium” oraz niewielką Szkołę Podstawową w Szczeglinie. Biegi Niepodległości, zorganizowany w tych trzech miejscowościach 11 listopada, sfinalizowały projekt „Biało-czerwoni na start!”.

Młodzi zawodnicy, chociaż zmęczeni i zmoknięci, wracali dumni na metę, niosąc biało-czerwoną chorągiewkę wręczaną im na półmetku biegu. Na zwycięzców czekały cenne nagrody.

Do grupy wcześniej zgłoszonych zawodników spontanicznie dołączyło także kilka osób, które chciały na sportowo uczcić Święto Niepodległości.

Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych. W Kościernicy najszybszymi okazali się Michał Kramek i Dominik Wawrzeńczyk, w Szczeglinie – Paweł Pietras i Wojciech Fąfara, zaś w Węgorzewie pierwsi na mecie byli Laura Puzio i Kamil Korman.

Świętowali i biegali   Świętowanie nie mogło obyć się bez Marszałka i jego kasztanki Daniel Klawczyński Po biegu w montażu słowno-muzycznym wystąpił oddział żołnierzy w szarych mundurach i w rogatywkach – uczniowie Szkoły w Szczeglinie. Przy dźwiękach „Warszawianki” nadjechał konno Marszałek Józef Piłsudski, wygłaszając odezwę: „Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża”.

W rolę Marszałka wcielił się Edward Chwastek z Jacinek, serca widzów podbiła jednak bezapelacyjnie piękna kasztanka.

Projekt „Biało-czerwoni na start!” zakładał przeprowadzenie modernizacji boiska szczeglińskiej podstawówki oraz przeprowadzenie zajęć sportowych i warsztatów muzyczno-ruchowych. Finałem były uroczyste obchody Dnia Niepodległości. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama