Koszalińsko-Kołobrzeski

Chrześcijańska droga na szczyt? Służba!

Bp Paweł Cieślik wyświęcił trzech nowych diakonów. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym.

Chrześcijańska droga na szczyt? Służba!   Mszę św. koncelebrowało z biskupem ok. 40 kapłanów ks. Wojciech Parfianowicz /GN Diakonat to pierwszy z trzech stopni sakramentu święceń. Diakoni nie mogą sprawować Eucharystii ani spowiadać, ale są zwyczajnymi szafarzami chrztu św., błogosławią małżeństwa, przewodniczą obrzędom pogrzebu, mogą głosić homilię w czasie Liturgii, błogosławią. Od momentu święceń stają się także celibatariuszami, a także zobowiązani są do codziennego odmawiania wszystkich godzin brewiarzowych.

Przed przyjęciem święceń kandydaci publicznie wyrażają pragnienie podjęcia obowiązków wynikających z sakramentu. Odpowiadają na kilka pytań biskupa, w których zawiera się m.in. przyrzeczenie życia w celibacie i sprawowania Liturgii Godzin. Następnie kandydaci przyrzekają biskupowi cześć i posłuszeństwo.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z tego szczególnego momentu obrzędu święceń:

Koszalin, 20 listopada
Święcenia diakonatu, przyrzeczenia kandydatów
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

Po tym akcie odmawia się Litanię do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżą krzyżem. Po Litanii następuje najważniejszy moment obrzędu, czyli nałożenie rąk i modlitwa konsekracyjna.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..