Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jubielusz koszalińskiego organisty

Od pół wieku posługuje swoim talentem. Jubileusz Wiesława Soi, koszalińskiego organisty, świętowano w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Pięćdziesięciolecie pracy organistowskiej uczczono uroczystą Mszą św.

Liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Włodarczyk, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii biskupiej w Koszalinie. Sprawowali ją wraz z nim kapłani z parafii franciszkańskiej – wśród nich proboszcz o. Piotr Pawlik i opiekun chóru parafialnego „Lutnia”, o. Janusz Wejman. W liturgii uczestniczył także były proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o. Janusz Jędryszek.

Ks. Krzysztof Włodarczyk przypomniał drogę zawodową jubilata. Wiesław Soja w 1963 r. ukończył Salezjańską  Średnią Organistowską  w Przemyślu. Potem w Krakowie uczył się gry na fagocie.

Jako miejsce pracy wybrał Koszalin i przez kolejne 43 lata był muzykiem orkiestry Filharmonii Koszalińskiej. Równocześnie pracował jako organista.

Wpierw przez kilka lat był związany z parafią w Łęknie (obejmowała ona wówczas również kościół w Sarbinowie).  Potem stał się głównym organistą w kościele przy dzisiejszej ul. Franciszkańskiej. Przejął też kierowanie chórem „Lutnia” – jednym z najdłużej działających w diecezji chórów parafialnych. Od 30 lat jest jego szefem i dyrygentem.

Jubielusz koszalińskiego organisty   ks. Krzysztof Włodarczyk przekazał jubilatowi list gratulacyjny od bp Edwarda Dajczaka Jarosław Jurkiewicz Podczas piątkowej liturgii Wiesław Soja poprowadził swoich chórzystów, którzy specjalną pieśnią  uczcili patronkę muzyki kościelnej, świętą Cecylię.

– Nie ma lepszego czasu niż Eucharystia, żeby podziękować za tak wieloletnią pracę. Chcemy zawierzyć Panu Bogu jubilata na dalsze lata działalności – mówił ks. Włodarczyk.

Przekazał również list gratulacyjny od bp. Edwarda Dajczaka.

Podziękowania złożyli jubilatowi także kapłani i przedstawiciele wspólnot parafialnych. Chórzyści odśpiewali pieśń jubileuszową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama