Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niezwykłe kartki świąteczne

Prezydent Koszalina nagrodził autorów najlepszych kartek bożonarodzeniowych. Projekty zostaną wykorzystane do produkcji kartek pocztowych, które prezydent będzie wysyłał z życzeniami.

Konkurs plastyczny na najciekawszą kartkę bożonarodzeniową był skierowany do osób niepełnosprawnych.

Zwycięzcą w kategorii do lat 16 został Jakub Żórawicki z Polanowa, a w kategorii 16-24 lata Agata Konieczna z koszalińskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2. 

Joanna Żórawicka, mama Kuby, przyznaje, że wykonanie kartki kosztowało dużo wysiłku. - Na początku Kuba szukał pomysłu na projekt, a kiedy w końcu go znalazł, zaczęliśmy wspólnie robić kartkę. Najpierw nie chciał wziąć udziału w konkursie, bo myślał, że go to przerośnie. Musiałam go namawiać, ale na szczęście zmienił zdanie. Pomogła też zachęta od rodzeństwa. Dziś jest bardzo szczęśliwy, bo pierwszy raz coś wygrał - mówi pani Żórawicka.

- Organizujemy ten konkurs, żeby zaangażować środowiska osób niepełnosprawnych. To jest sposób na aktywną rehabilitację i pokazanie ich dorobku - mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Kartki, które autorzy przysyłają na konkurs pokazują, jak oni widzą święta. Tu nie ma udawania. Ci ludzie pokazują, że z tą niepełnosprawnością można wyjść poza cztery ściany i być aktywnym. Oni są sprawni na innej płaszczyźnie - dodaje.

Uczestnicy konkursu dostali nagrody, o których marzyli. - Przed wręczeniem nagród pytamy laureatów, co najbardziej ich interesuje, dlatego Agata dostała przybory do malowania, a Kuba klocki lego. Nie ma większej radości niż spełnienie czyichś marzeń i pomoc w rozwijaniu się.  Cieszę się, bo widzę w ich oczach radość - przyznaje prezydent.

W konkursie wzięło udział ok.50 prac wykonanych różnymi technikami.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama