Nowy numer 4/2021 Archiwum

Nowy Rok z tysiącami przyjaciół

Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wyjazd na Europejskie Spotkania Młodych. Tym razem ekumeniczny zjazd odbędzie się w Strasburgu.

Na kolejny etap pielgrzymki zaufania wspólnota braci z Taizé zaprasza do Francji. Podczas spotkania młodzi Europejczycy odkrywają jedność Kościoła, modląc się w różnych językach.

Podobnie, jak w poprzednich latach, także pielgrzymi z naszej diecezji się na nie wybierają. Wyjazd organizują duszpasterstwa akademickie w Koszalinie i Słupsku, spotkania przygotowujące do wyjazdu odbywają się również w parafii katedralnej. I właśnie ta grupa ma jeszcze 6 wolnych miejsc w swoim autokarze.

Wyjazd zaplanowany jest na 28 grudnia i potrwa do 2 stycznia.

W katedrze od października poprzedzają go spotkania modlitewne i formacyjne. Co czwartek młodzi spotykają się w kaplicy na plebanii parafii katedralnej. Najpierw jest modlitwa kanonami i rozważania krótkich fragmentów z Ewangelii.

– Dalsza część jest formacyjna. W tym roku przyglądamy się postaciom z Pisma Świętego i szukamy w nich drogowskazów dla siebie, dla ludzi żyjących tu i teraz – tłumaczy ks. Andrzej Pawłowski, który organizuje wyjazd z katedry.

Jak wyjaśnia, dla młodych to nie jest wyłącznie sposób na tanie zwiedzanie. – Przyciąga to, że jest to spotkanie organizowane dla młodych przez młodych, którzy mogą zaangażować się w wolontariat i pomoc w sprawnym przebiegu spotkania – mówi ks. Pawłowski. –  Dla niektórych osób to nowe doświadczenie. Przyzwyczajeni są, że kościoły wypełniają głównie ludzie dorośli i starsi, tu spotykają się z kilkoma tysiącami młodych chrześcijan z całej Europy.

Wiele osób jedzie na Europejskie Spotkania Młodych po raz kolejny. – Największe wrażenie zrobiła na mnie cisza podczas modlitwy. Ciekawym doświadczeniem jest wspólna modlitwa tylu chrześcijan, niezależnie od tego, czy są katolikami, czy protestantami – mówi Piotrek Zarzycki, który po doświadczeniu ubiegłorocznego spotkania w Rzymie i wizycie we francuskiej wiosce wspólnoty Taizé wybiera się do Strasburga. – Zamierzamy się spotkać ze znajomymi, których wówczas poznałem i do tej pory utrzymujemy kontakt. Bo to jeden z ważnych elementów tych spotkań – wspaniali ludzie z całej Europy, których możemy poznać. To naprawdę coś niezwykłego – dodaje tegoroczny maturzysta.

Informacje o wolnych miejscach można uzyskać pod numerem telefonu: 602 385 362 u ks. Andrzeja Pawłowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama