Nowy numer 33/2018 Archiwum

50 metrów od fal

Sarbinowo przetrwało najgorsze. Nawałnica nie uszkodziła nadmorskiego kościoła.

Ponad stuletni kościół pw. Wniebowzięcia NMP z czterdziestometrową wieżą po raz kolejny wyszedł bez szwanku wobec napierającego wiatru.

- Najgorzej było chyba między drugą a trzecią w nocy. Nie dało się spać - przyznaje ks. Piotr Kuta, proboszcz, którego kościół i plebania znajdują się zaledwie 50 metrów od szalejącego w tych dniach Bałtyku.

- Jeszcze wszystkiego nie sprawdziłem, ale na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku. W wiosce wichura uszkodziła kilka dachów i poprzestawiała stragany, ale to na szczęście niewiele. Pamiętam, że kilka lat temu była gorsza nawałnica i wtedy też daliśmy radę - wspomina z ulgą proboszcz.

Neogotycki kościół w Sarbinowie został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku w miejscu poważnie uszkodzonej świątyni średniowiecznej. Z najcenniejszych zabytków związanych z Sarbinowem pozostał m.in. dzwon z roku 1564. Są też witraże i dzwony z pierwszej połowy XX wieku.

W miejscowości na stałe mieszka kilkaset osób. W okresie letnim wioska zmienia się w tętniący życiem nadmorski kurort.

Dzięki wirtualnej panoramie można zobaczyć wnętrze kościoła oraz jego okolice. Bliskość od linii brzegowej jest czymś unikatowym w skali całego kraju. Panorama jest dostępna tutaj.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma