W kilku miejscach diecezji pojawiły się obeliski informujące o Pomorskiej Drodze Świętego Jakuba.
Koszalin, Sławno i Osieki to m.in. miejsca, w których pojawiły się ważące ponad tonę obeliski. Znajdują się na nich informacje dotyczące Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
- W ramach Pomorskiej Drogi Św. Jakuba mamy drogi główne, które przebiegają od Darłowa przez Iwięcino, Koszalin i Dobrzycę. Potem szlak wiedzie w kierunku Kołobrzegu i Białogardu. Są też tzw. drogi wariantowe: Sławno - Polanów, Polanów - Wyszewo i Koszalin w kierunku Białogardu - mówi Sylwia Mytnik z Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie.
Szlak ten liczy 630 km i wyznaczony jest przez symbole przedstawiające żółte muszle na niebieskim tle. W całym województwie zachodniopomorskim jest aż dwa tysiące takich symboli. W ramach reaktywacji Pomorskiej Drogi św. Jakuba wydano też mapy i przewodniki. Projekt udało się zrealizować dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Trwał on trzy lata i kosztował prawie 130 tys. euro.
Na szlaku znajduje się m.in. 70 zabytkowych kościołów. Nie brakuje też pięknych krajobrazów.
- Dla pielgrzyma, który kieruje się do Santiago de Compostela, ważne są stare świątynie i przestrzenie miedzy świątyniami, czyli bycie w drodze. Na Pomorskiej Drodze św. Jakuba znajduje się sanktuarium św. Jakuba w Lęborku oraz kościół św. Jakuba w Łebie - oba kościoły z relikwiami Apostoła. Mamy też katedrę pw. św. Jakuba w Szczecinie - mówi ks. Henryk Romanik, diecezjalny konserwator zabytków.
- Najcenniejszym dziełem sztuki średniowiecznej jest tryptyk św. Jakuba z Kołobrzegu, który eksponowany jest od czasów powojennych w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Podstawa tego tryptyku znajduje się przy tabernakulum bazyliki kołobrzeskiej. Ponadto można podziwiać kościół mariacki w Sławnie czy kościół farny w Darłowie, a także kościoły w Iwięcinie, Osiekach i Suchej Koszalińskiej - dodaje ks. Romanik.
Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Jego tradycja sięga XII w. Celem pielgrzymki jest grób św. Jakuba, który znajduje się w Santiago de Compostela.