Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Katecheza inna niż lekcja religii

Wspólnota neokatechumenatu zaprasza do Domu Miłosierdzia na katechezy dla młodzieży i dorosłych.

Jest to cykl 15 katechez, które określa się jako katechezy zwiastowania. Nie są w formie konferencji, czy wykładów, ale mają być okazją do podzielenia się doświadczeniem Pana Boga w życiu. Grupę katechistów tworzy osiem osób, które moderują spotkania.

- Taka katecheza ma poruszyć w człowieku najprostsze pytania: kim jestem, kim jest dla mnie Bóg, po co żyję. Zawsze kończy się Dobrą Nowiną, czyli zapewnieniem, że nie musisz być sam, że jest Chrystus. To taki punkt, dający człowiekowi nadzieję - tłumaczy Romana Krzyżanowska, która wraz z mężem jest we wspólnocie od 17 lat.

- To zaproszenie do wędrówki, rozpoznawania znaków i wydarzeń tak, by wiara mogła w człowieku wzrastać. Zapraszamy do tego, by ruszyć w drogę z Chrystusem - mówi Jacek Krzyżanowski.

Prezbiterem wspólnoty jest o. Radosław Dębicki z parafii oo. franciszkanów, przy której działa wspólnota odpowiedzialna za katechezy. - Na tych spotkaniach nie ma bombardowania miłością. To autentyczne opowiedzenie się, czy chcę iść za Chrystusem. Myślę, że to potrzebne, bo dziś wiara nie jest indywidualna. Potrzebuje świadków, nie tylko konfrontowania jej, ale też umocnienia we wspólnocie - wyjaśnia franciszkanin

Spotkania nie są zobowiązujące, służą raczej temu, by pokazać poszukującym pewną drogę wiary i życie we wspólnocie. - Nasza wspólnota jest bardzo różnorodna. Tworzy się między nami jedność mimo tego, że jesteśmy bardzo różni. Wszyscy są w jakiś sposób prowadzeni przez Pana Boga i na tych spotkaniach jest okazja, by się tym podzielić. To nie towarzystwo wzajemnej adoracji ani wspólnota interesów. Tu chodzi o coś znacznie więcej - przyznaje J. Krzyżanowski.  

Neokatechumenat to wspólnota, która powstała w latach sześćdziesiątych w Madrycie. Jej celem jest odkrycie bogactwa chrztu. Oparta jest na trzech filarach: Słowie Bożym, sakramentach i wspólnocie. Realizuje swoje cele poprzez: katechumenat pochrzcielny dla dorosłych (m.in. katechezy), stałe wychowanie wiary, czyli życie we wspólnocie w parafii, przygotowanie nieochrzczonych do sakramentu chrztu oraz działalność misyjną w Kościele. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma