Nowy numer 24/2021 Archiwum

Szkoła, której właścicielką jest Maryja

Działają w diecezji od niespełna dwóch lat. Powoli się rozwijają i widać już pierwsze owoce.

Mowa o Szkole Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła.

Tę wspólnotę, która działa już w kilku krajach Europy, założył w roku 1998 o. Piotr Kurkiewicz, polski kapucyn pracujący na Ukrainie.

W Polsce funkcjonuje obecnie 16 oddziałów Szkoły, w tym jeden w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przy parafii pw. św. Kazimierza w Koszalinie. Do koszalińskiej wspólnoty należy 30 osób w różnym wieku, także małżeństwa z małymi dziećmi.

W dniach 11-12 stycznia wspólnota spotkała się na weekendowej sesji formacyjnej w koszalińskim CEF.

Formacja w Szkole opiera się na 6-letnim cyklu. Każdego roku odbywają się cztery tury spotkań: weekendowa sesja jesienna, zimowa i wiosenna oraz dziesięciodniowa sesja letnia. Wspólnota koszalińska spotyka się także w każdą środę, o godz. 19.00, przy parafii św. Kazimierza. Po ukończeniu 6-letniej formacji, uczestnik może sam posługiwać w Szkole.

Uczestnicy Szkoły uczą się kontaktu z Bogiem poprzez medytację, uwielbienie, czynne uczestnictwo w Eucharystii, pogłębione życie sakramentalne. Podczas formacji poruszane są także konkretne tematy, z którymi chrześcijanin styka się w codziennym życiu, czy to w pracy, czy w zwykłych kontaktach z ludźmi.

- To są bardzo życiowe sprawy. Dotykamy obecności Boga w każdym obszarze naszego życia. To ma później przełożenie na codzienność, bo codziennie stajemy przed dylematami, jakie stanowisko zająć - czy takie, jakie proponuje Ewangelia, czy takie, jakie proponuje świat. Na tej sesji poruszaliśmy na przykład sprawy związane z finansami - mówi Paweł Gritzman, który do wspólnoty należy razem ze swoją żoną Joanną i trójką dzieci, z których jedno jest jeszcze "w drodze".

Jak mówią twórcy Szkoły, jej Właścicielką jest Maryja, a Dyrektorem Duch Święty. Tak rozumianą ideę wspólnoty wyraża specjalna, szkolna ikona, z której symboliką można zapoznać się tutaj.

Więcej o samej Szkole, o sposobie formacji i ewangelizacji w papierowym wydaniu "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", które ukaże się 26 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama